Akhisar’ın En Lezzetli 7 Noktası

Aile üyelerimizin büyük bir kısmı İstanbul’da yaşadığı için çocukluk yıllarımda ailecek İzmir-İstanbul arası araba ile çok gidip geldik. Bu nedenle yol güzergâhında ki en lezzetli noktalardan biri olan Akhisar’ın yeri farklıdır benim için. Giderken sabah erken saatte geçtiğimiz için köfteyi pas geçerdik ancak dönüş yolunda hiçbir şey Akhisar’da köfte yememe engel olamazdı. Babam tam bir Köfteci Ramiz hayranıydı. Merkez Çarşı’daki dükkanını da benzin istasyonunun içinde ki yerini de çok iyi bilirim.

Sonra ki yıllarda İzmir-İstanbul arası seyahatlerimde arabadansa uçak tercihine geçince pek yolum düşmez oldu Akhisar’a. Ancak biraz araştırma ve sizden gelen tavsiyeler ile farkına vardım ki Akhisar’da köfteden fazlası var.İşte bu nedenle düştük bir cumartesi sabahı yollara.

Uzun zaman sonra düştüğümüz İstanbul yollarında bu sefer Akhisar ara durak değil, varılması gereken nokta oldu.

İşte #yiyom ‘un Akhisar’ın en lezzetli 7 noktası. Karşınızda.
Unutmadan Akhisar ile ilgili instagram postlarıma #akhisariyiyom ve #yiyomakhisarda hastagleri ile ulaşabilirsiniz.

Paçacı Önder

İlk durağımız Merkez Çarşı’daki Paçacı Önder. Aslında Akhisarlı sıkı takipçim Pideli Paçayı Akhisar Kırkağaç’taki Şen Lokantasında içmemi tavsiye etmişti ama erken saatte oraya yetişmem zor olduğu için merkezdeki Paçacı Önder’i tercih ettim.

Küp Küp kesilen pideler et suyu ile ıslatılıp tabağa konuluyor. Pideler lavaş benzeri yöredeki adı Çakal pidesi olarak geçiyor. Pidelerin üzerinde uzun uzun pişmiş ve daha sonra tiftilmiş Kelle, Dil ve Beyin ekleniyor. Sirke ve sarımsak olmazsa olmazı.

 

Çorbamızı beklerken sohbet ettiğimiz Akhisarlılar ise, çorbanın lezzetini daha iyi almak için pidesiz olarak tercih etmemizi önerdi.

Katmerci Naim Usta

Akhisar’a gelip de yok ben öyle çorba içmem diyenler, iki numara sizin için. Akhisar’ın olmazsa olmazlarından bir diğeri Muhacir Katmeri. Yiyebileceğiniz iki alternatif var. Tam Merkez çarşıdaki Yıldız Katmer Salonu ve Tren garına daha yakın olan Katmerci Naim Usta.

İkisi hakkında da çok iyi tavsiyeler aldım. Ama ben içimden gelen sesi dinledim ve Katmerci Naim Usta’ya gittim.

İsminden de anlaşılacağı gibi katmercilik Balkanlardan göç eden yurttaşlarımızın Anadolu topraklarına getirdiği bir hamur pişirme zanaatı.

 

Tezgahın başında hoş sohbet iki usta çalışıyor. Bir tanesi hamuru incecik açıyor, sonra ikisi birden hamuru saçın üstüne yerleştiriyorlar sonrada diğer usta 2 yumurta kırıyor, peynir ve maydanoz koyup katmeri kapatıyor ve pişme süresini takip ediyor. Döngü bu şekilde arka arkaya hiç bozulmadan devam ediyor.

Katmer yağda kızarmasına rağmen çok hafif. İki kişi bir tane yiyip kalkmayı planlıyorduk ama dayanamayıp ikinci katmeri de sipariş ediyoruz.

 

Bu arada Katmer Akhisar’ın Dört Mevsim gazozu ile çok iyi bir ikili oluyor.

Kahvaltı faslını kapattıktan sonra biraz mideleri dinlendirmek için tam merkezdeki Egea Zeytinyağı müzesine gidiyoruz. Burası yaklaşık 100 yıllık bir kasaphane binası, 2010 yılında Akhisar Belediyesi tarafından yaşayan bir müzeye çevrilmiş. Burada hem çay-kahve içebilir hem de zeytinyağı konusunda bilgilenebilirsiniz.

Söğüşçü Doğan

Sizlerden gelen tavsiyeler ile Söğüşçü Doğan’ı listeme eklemiştim ama tereddütlerim vardı. Sonuçta Söğüşün merkezi İzmir’den gelip de Akhisar’da söğüş yemek insanın aklında biraz soru işareti bırakıyor. Ama ne zaman ki Katmerci Naim Usta’daki ustalarda Doğan’a mutlaka gitmelisin dediklerinde bende takipçilerimin ve ustaların sözünü dinleyip gitmeye karar verdim.

Söğüşçü Doğan’ın yeri Akhisar Sanayi sitesinin içinde. Doğan Abi burada seyyar arabasında söğüş satıyor. Arabamı seyyar arabasının hemen önüne park ettim. Arabadan inerken işini severek yapan bir adamın gülüşü ile karşılaştığım an anladım doğru yere geldiğimi.

Doğan Usta 1980 yılında İzmir’den Akhisar’a göç etmiş. “Başlarda kimse bilmiyordu burada söğüşü ve pek yemiyorlardı. Seyyar Araba ile bütün Akhisar sokaklarını dolaşırdım ama kimse yemezdi” diyor. Akhisarlıları söğüşe alıştırmak zor olsa da sonra herkes müptelası olmuş bu lezzetin.

 

Peki Doğan Usta’nın alametifarikası neymiş derseniz, takipçim Soner Akbaş’ın bana gönderdiği yorumu sizinle birebir paylaşmak isterim.

“Eğer neden Söğüşçü Doğan diye merak edenler var ise ben size açıklayayım. Şehirdeki bütün iş yerleri saat 8 de açılırken Söğüşçü Doğan’ın mesaisi sabah 5.30 da başlamaktadır. İlk yaptığı şey dükkân temizliğidir. Her sabah kepenkler kaldırıldığında dip bucak her taraf temizlenir. Evinizde bile anneleriniz maydanozu ayıklamazken Söğüşçü Doğan 10 demet maydanozdan 3 demet maydanoz kalana kadar bütün çürükleri ayıklar ve yıkayarak demet yapar. Domateslerin tek tek yıkanıp silindiğini çoğu yerde göremezsiniz. Akhisar’da hiç bir pazarcı malını satarken ellettirmez. Ama Söğüşçü Doğan pazara gittiğinde bütün domatesçiler buyur Doğan Abi deyip poşetini verir ve Söğüşçü Doğan tek tek yıkaması yetmezmiş gibi bir de tek tek onları silerek vitrinine kullanmak üzere yerleştirir. Her sabah onun için özel olarak hazırlanan dünyanın hiç bir yerinde aynı özelliklerde bulamayacağınız pideleri Merde Fırınından tek tek kendisi kontrol ederek alır ve gün boyu taze kalması için özel yiyecek çuvallarında muhafaza eder. Simdi en önemlisi olan etlere yani kelleye gelince.. Evet o kelleler tek tek seçilir. Kuzu haricinde hiç bir hayvanın kellesi alınmaz. Daha sonra bu kelleler tek tek elde yıkanır ve kaynatılır. Yıkanan keller özenle hiç bir yerinde en ufak sinir zar kalmayacak şekilde temizlenir ve kesime hazır hale getirilir. Beyinler tek tek zarlarından ayıklanır ve özenle pişirilir. Eğer et dahi yemiyorsanız ön yargılı olmayın. Söğüşçü Doğan’ın bugün azımsanmayacak kadar vejetaryen müşterisi var.”

Kendi görüşüm ise İzmir’de yediğim tüm söğüşlerden daha lezzetli olduğu yönünde.Artık her Akhisar’a geldiğimde hem lezzetli söğüşü hem de hoş sohbeti için Doğan Usta’ya uğrayacağım.

Can Köfte

Yemek için Akhisar’a gelip de Akhisar köfte yemeden dönmek tabi ki olmaz. Köfteci Ramiz her ne kadar başarılı bir şekilde büyüse de işin içine endüstriyellik girdiği için lezzetinden kaybettiğini düşünüyorum. İşte bu nedenle tercihimi Can Köfteden yana kullandım.

akhisar-can-kofte

Kızgın tereyağı ile vals yaptıktan sonra doğranarak tabağın dibine koyulan pidenin üzerine sulu sulu köfteler ekleniyor. Yağı ve yumuşaklığı ile pide çok lezzetli. Köfteler de epey sulu. Sanki bir tık daha az sulu olabilirdi gibi geldi bana. Kendi yaptıkları ve özel şişede sundukları Ayranlarını da içmeyi ihmal etmeyin.

Can Köftenin sahibi Ali Osman Bey mütemadiyen dükkanın başında bir çok masa ile ilgilenmeye çalışıyor. Eğer şanslıysanız size de dükkanın bakkaldan köfteciye varan hikayesini anlatacaktır.

Şambalici Kamil Usta

Daha Can Köftede otururken gözüme kesmeye başlamıştım Kamil Usta’nın şambali tezgahını.Kalkar kalkmaz da tatlı editörüm ile birlikte soluğu tezgahın başında aldık.  Kamil Usta seyyar olduğu için yeri değişken ama genelde tam Can Köfte’nin karşı tarafında duruyor. Eğer sizde köfte yerken Kamil Usta oralardaysa kaçırmayın derim.

Tezgah Kamil Usta’ya babasından kalmış, aile yaklaşık 50 yıldır şambali işi yapıyor. Tabii sadece tezgah kalmamış Kamil Usta’ya, tezgah ile beraber babasının şambali tarifini birebir uygulamaya devam ediyor.

Alışık olduğum Şambaliden farklı ama lezzetliydi. Tanesi de 1 TL.
Denk gelirseniz kaçırmayın.

Dayıoğlu Kasabı Muhtarın Yeri

Akhisar köfte için değil Kasap köfte için şehirden biraz uzaklaştık. Akhisar merkezden araba ile yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşıyoruz. Eskiden sadece köy kasabı iken ızgara koyması ile işler değişmiş Muhtar’ın. Şimdi tüm Akhisar ne zaman et yemek istese buraya geliyor.

Muhtar’ın yerinin olmazsa olmazı Köfte ve Sucuk köfte.  Ayrıca pirzolası ve Osmanlı sucuğu da çok lezzetli.Etler gram veya kilo olarak sipariş edildiği için Akhisarlılar için iyi bir alternatif.
Sucuk köfte çok başarılıydı. Köfteleri de lezzetliydi ama lezzetinin arkasında bol kuyruk yağı olduğu tahmin ediyorum.

Akhisar Pide

Egede lezzet için geziyorsanız yolunuz mutlaka pide ile  kesişiyor. İyi pide ve pideciler daha çok güney Ege’de yoğunlaşsa da Akhisar’da da takipçilerimizin tavsiyesi ile kendimizi Akhisar Pide’ye attık. Burası Akhisar’ın en eski esnaflarından biri. Çok uzun zamandan beri kalitelerini bozmadan Akhisarlılara pide yediriyorlar. Takipçilerimden sevgili Reşat’ın sözünü dinleyerek Kuşbaşılı Kaşarlı pide sipariş ettim. Itiraf ediyorum siparişi verirken beklentim çok yüksek değildi.

İlk ısırığı aldığım da tüm fikirlerim değişti; ilk vurucu etki pidenin çıtırtısı oldu, ısırdığınızda çıkan çıtırtı insanı mest ediyor. Pide harcında bol bol kuşbaşı et kullanılmış. Ve en önemliside pidelerin fırında kalış süresi çok iyi ayarlanmış hem pideler çıtır, hemde Kuşbaşı etler kurumamıştı.

Akhisar Pide
Akhisar Pide

 

Yazının sonunda bonus olarak eve mideniz dolu ama eliniz boş dönmemiz için bir kaç ufak tavsiye ilave etmek isterim.

 • Akhisar’a geldik o kadar köfte yedik eve dönerken köfte götürmezsek olmaz. Altınsatır kasabından hem Akhisar Köfte aldım hemde kasap köfte ikiside çok lezzetliydi.
 • Akhisar’ın pazarı Pazar günleri ama biz Cumartesi günü gittiğimizde pazar tezgahları yavaş yavaş kuruluyordu. Tabii öncelik kavun olarak bol sebze ve meyve aldık. Hem fiyat olarak hem lezzet olarak şehirden çok daha iyi.
 • Yemek peşinde koşmaya ilave olarak Antika’da benim ve eşim için çok keyifli bir hobi. Akhisar’dan İzmir’e dönüş yoluna çıktığınız da 5km’de bahçesinde belki yüzlerce antika yağ kübü olan Antikacı Recep’i göreceksiniz. Eğer merakınız var ise mutlaka uğrayın ve Recep Abi ile sohbet edin. Biz ikinci fotografata ki yağ şişesine benzer 70 yaşında bir yağ şişesi aldık. İçtiğimiz şarapların mantalarını içinde biriktireceğiz.

recep-antik

Yazar: admin

37 thoughts on “Akhisar’ın En Lezzetli 7 Noktası

  Zeliha adiguzel

  (Kasım 28, 2016 - 5:46 pm)

  Selam, akhisardaki en iyileri deneyip keşfetmişsiniz. Şölen kokoreç ve su deliği civarında Ersun’un yeri. Kesinlikle denenmeli👍🏻

   admin

   (Kasım 29, 2016 - 6:02 am)

   Selamlar,
   Ersun’un Yerine gittim. Bana göre Ege Bölgesi’nin en iyi meyhanesi olabilir. Orayı ayrıca yazacağım.

  Okan

  (Kasım 28, 2016 - 7:38 pm)

  Akhisar Nuri Giyik Sanayi sitesinde ki Tavuk dönerci Ali Babayi koymamissiniz haberiniz yok sanirim denemelisiniz…

   admin

   (Kasım 29, 2016 - 6:03 am)

   Selamlar,

   Orayı hiç duymamıştım. Keşke bilseydim mutlaka orayı da denerdim.
   Bir daha ki sefere diyelim.

  Hayrettin

  (Kasım 28, 2016 - 8:12 pm)

  Tebrikler

   admin

   (Kasım 29, 2016 - 6:04 am)

   Teşekkür ederim.

  Aktan

  (Kasım 29, 2016 - 3:38 am)

  Birde şato balık ve mezeleri denemelisiniz

   admin

   (Kasım 29, 2016 - 6:04 am)

   Şato balığı hiç duymamıştım. Bir daha ki sefere diyelim o zaman.

  akhisarlı

  (Kasım 29, 2016 - 8:09 am)

  birde kaşarlı alabalık yapan muhtarın yeri var yazın mutlaka gitmelisiniz bir dahaki geldiğinizde köfteyi sanayi içinde sebahattin yeri var orda yemelisiniz

   admin

   (Kasım 29, 2016 - 10:33 am)

   Bir daha ki sefere ikisini de deneyeceğim. Teşekkürler

  ayşe

  (Kasım 29, 2016 - 9:19 am)

  Veziroğlu kasabını denememenize şaşırdım inanilmaz bir gidin derim

   admin

   (Kasım 29, 2016 - 10:34 am)

   Merhabalar Ayşe Hanım, Akhisarlı olmadığım için bazı yerleri bulamamış olabilirim. Ama sizlerden gelen tavsiyeler ile bir daha ki sefere yeni yerlere gideceğim.

  kemal

  (Kasım 29, 2016 - 11:07 am)

  admincim can köfteye kadar gidip de şen kardeşler kokorece uğramadıysan hayat damarlarından biri eksik demektir. mutlaka bir dahakine aklında olmalı..
  saygılar…

  ahmet kayalı

  (Kasım 29, 2016 - 1:32 pm)

  “admincim can köfteye kadar gidip de şen kardeşler kokorece uğramadıysan hayat damarlarından biri eksik demektir. mutlaka bir dahakine aklında olmalı.”

  üstteki yoruma sonuna kadar katılıyorum. ayrıca pazar pazarının orada “baştanlı dondurmacısı” var. keçi sütünden yapıyorlar. yediğim en güzel dondurma.

  admin küçük eksiklere rağmen güzel çalışma olmuş, tebrikler.

   admin

   (Kasım 29, 2016 - 1:50 pm)

   Teşekkürler

  Ayşen

  (Kasım 29, 2016 - 1:51 pm)

  Selam size denemeniz için 2 tavsiyem olucak Kaptanın yerinde kelle paça için derim 50yaşındsyım hiç yiyemem dediğim kelle paça içen biri oldum Akhisar lisesi karşısı tantan ısrın orda 2.merkez çarşıda elit et lokantası

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:35 am)

   Not aldım teşekkür ederim. Bir daha ki sefere:)

  Akhisarlı

  (Kasım 29, 2016 - 3:36 pm)

  Akhisar’a gelip de Akhisar’ın en köklü çerezcilerinden Sengel Kuruyemiş’ten çerez almadan gidilmez harika çerezleriyle damak tadınıza uyacağına eminim. Denemenizi tavsiye ederim.

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:35 am)

   Keşke bilseydim önünden de geçmiştik.

  ErkanK

  (Kasım 29, 2016 - 4:31 pm)

  Kokoreç unutulmuş ama genel olarak tüm Akhisarlıların onaylayacağı bi liste olmuş emeğinize sağlık. Akhisar’dan başka yerde pek bulunmayan tepsi ya da tandır kokoreci de mutlaka denemelisiniz. Süt kuzu kokoreç için Ersun’un yeri. Tandır kokoreç için ise Şölen kokoreç ya da Şen kardeşler tercih edilebilir.

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:37 am)

   Selamlar, aslında unutmuş değilim. Ersun’un yerine gittim ve çok etkilendim orası ile ilgili ayrı bir yazı paylaşacağım. O yazıda Tandır Kokoreç’i de yazacağım:)

  didem

  (Kasım 29, 2016 - 6:03 pm)

  Piramit dondurmaya da bir uğramalısınız. Yediğiniz en güzel dondurma değişebilir

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:38 am)

   Buraya da yazamadım ama Instagram videoları var çok beğendim.

  M.Şimşir

  (Kasım 29, 2016 - 7:04 pm)

  Kurban bayramının 1. günü genelde et ve et ürünlerini kullanan işletmeler kapalı olur. Akhisar’ a gidin çorbacılar,köfteciler,kokoreççiler hepsi açıktır ve boş yer bulursanız şanslısınız.

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:39 am)

   Et sever memleket olduğu her halinden belli:)

  Kaya

  (Kasım 29, 2016 - 8:00 pm)

  Paçacı Muhammet.
  Çorbanın soyadı. 👍👍

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:39 am)

   Onu kaçırmışım bir daha ki sefere mutlaka deneyeceğim. Teşekkürler

  Ipkiss

  (Kasım 30, 2016 - 12:49 pm)

  Yorumlarınız için teşekkürler.. Sanayideki seyyar köfteci Sebahattin ve sen kardeşler kokoreç mutlaka deneyin..

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:40 am)

   Asıl ben teşekkür ederim. Akhisar’ı gezmek benim için çok keyifliydi. Ama asıl güzel olan Akhisarlıların bu kadar güzel tepkiler vermeleri

  Nil

  (Kasım 30, 2016 - 2:11 pm)

  Piramit dondurmaya da uğramanızı tavsiye ederim.Yeni belediye karşısında…

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:41 am)

   Buraya da yazamadım ama Instagram videoları var çok beğendim.

  Ercan

  (Kasım 30, 2016 - 2:59 pm)

  İstanbulda yaşayan bir Akhisarlıyım. Bir boza hastası olarak, Piramit dondurmacısının bozasını, Istanbul vefa bozacısından çok daha güzel buluyorum. Yazın eğer özel olarak isterseniz, Piramit dondurmacısı Mücahit Abi, size keçi sütlü çok güzel dondurmalar hazırlayacaktır. Onun dondurmalarındaki Sahlep kokusunu dünyanın hiçbir yerinde kolay kolay bulamıyorum..

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:42 am)

   O Kadar toktuk ki boza içemedik ama dükkanın içerisinde otururken kokusu bile iyi geldi bize

  Nusret

  (Kasım 30, 2016 - 5:35 pm)

  En önemlisi Çorbacı Özcan Ustayı
  Unutmuşum lisenin karşısında eski emniyet müdürlüğünün yanında mütevazi halk Çorbacısdır.
  Türkiye de kelle paöada tek geçerim.
  Kamyoncu lar bilir kıymetini boğazına düşkün
  Akhisarlıların dışında kimse bilmez.
  Tavuk suyu kelle paça ustaların ustasıdır.

   admin

   (Aralık 1, 2016 - 7:43 am)

   En dikkatimi çeken tavsiyelerden biri oldu, Çorbacı Özcan Ustaya mutlaka gidilecek

  aziz

  (Aralık 5, 2016 - 1:28 pm)

  Yeni ama müthiş lezzet, che&bet balık pişiricisinden kılçıksız sardalya köfte deneyin birde.

  Dilayda

  (Mart 20, 2017 - 5:00 pm)

  Vallahi keşke Dönertaş pide salonuna da uğrasaydınız o mekan 1980 yılından beri Akhisar’da kuşbaşı kaşarlının hası orada

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir