Sümer Pide-Yenipazar

Bir pide için en fazla kaç kilo metre yol gidersiniz.?

 

Aydın’ın Yenipazar ilçesinde bulunan Pideciler benim için yol üstü lezzet duraklarından fazlasıdır. Bir kaç defa pazar günü Mavişehir İzmir’deki evimden kalkıp Aydın Yenipazar’ sadece pide yemek için gitmişliğim vardır.

 

İlçe merkezine girdiğinizde bir çok pideci göreceksiniz. Hepsinin tatları birbirine çok yakın. Hatta pideciler kendi aralarında çok başarılı bulduğum bir dayanışma yaparak günleri aralarında paylaştırmışlar. Ve böylece rekabeti ortadan kaldırmışlar.

 

Benim Yenipazar’daki favorim ise Sümer Pide. Kapıdan içeri girdiğinizde pide fırının başında size selamlayan usta Mehmet Usta. Gerçekten işinin başında duruyor, kaç defa gittim her gittiğimde pide tezgahın başında çalışıyor olarak buluyorum.

Mehmet Usta İşinin Başında
Mehmet Usta İşinin Başında

 

Mehmet Usta ile kısa bir sohbetten sonra yerimize oturuyoruz.

Burada sipariş usulü farklı sipariş alan garson açlık tokluk durumunuzu ve kişi sayısını not edip masadan ayrılıyor. Uyarı çok açız dediğinizde inanılmayacak kadar çok pide geliyor o nedenle o topa girmeyin.

Masaya ilk olarak sıcak salata dedikleri güvecin içinde pişirdikleri soğan, biber ve domates geliyor.

Sıcak Salata

 

İlk pidemiz peynirli pide. Hafif bir başlangıç oluyor. Kendi yaptıkları peynir ve tereyağı kullandıkları için şehirde yediğiniz bir çok pideden kat ve kat daha güzel.

3

 

İkici gelen pide kulesi ise, Gül Pide dedikleri yuvarlak kıymalı pide. Yenipazar’ın en ünlüsü. Kişi sayısına göre kulenin uzunluğu değişiyor.   Mevsimde bu pidenin yanında turunç veriyorlar üzerine sıkmamız için. Biz gittiğimizde daha turunç mevsimi olmadığı için koruk suyu sıkmıştık üzerine. Pidenin hamuru yumuşacık her bir ısırık insanı daha mutlu ediyor.

Gül Pide-1

Gül Pide
Gül Pide

 

Yumurtalı Peynirli pide ise diğerlerine göre biraz daha ağır ama çok lezzetli.

Yumurtalı-Peynirli Pİde
Yumurtalı-Peynirli Pİde

 

Tabii ki hepimizin karnı tıka basa doymuştu ama Yenipazar’ın gerçek tahanı (tahin ama biz tahan deriz.) ile yapılan tahanlı pide yemeden kalkmak olmaz. Tek kelime ile muhteşem. Hamurun tadı ve tahan birbirine o kadar yakışıyor ki insanı mest ediyor.

Tahanlı Pide
Tahanlı Pide

 

Yazımın başında ki soruma dönersek eğer, ben bu pide şöleni için gidiş-dönüş 320 km yol yaptığımı bilirim. Eğer 100km’den daha yakınsam asla kaçırmam.

 

Sizde Yenipazar’ı not etmelisiniz burada yiyeceğiniz pide uzun sure aklınızdan çıkmayacak ve bir bakmışsınız sadece pide yemek için evden kalkıp Yenipazar’a gelmişsiniz.

 

Sümer Pide

 

Yörük Ali Efe Cd. No:24, Aydın

(0256) 361 3670

Yazar: admin

4 thoughts on “Sümer Pide-Yenipazar

  Mutlu Tonbekici

  (Kasım 3, 2014 - 5:14 am)

  Harika! Eminim çok lezzetlidir fakat feci kalorili.. hiç olmazsa beyaz un yerine tam bugday unu kullansalar. Kalorisi eksilmezdi ama bari bugdayin faydasini gorurduk.. Yine de afiyet olsun..

   admin

   (Kasım 3, 2014 - 8:09 am)

   Zaten harika olan bir çok lezzet tehlikeli değil mi Mutlu Hanım?
   Yolunuz o tarafa düşerse şayet kalori hesabını bir saatliğine unutup mutlaka tadına bakın:)

   Sevgiler.

  Özge Dmrz

  (Mart 19, 2015 - 9:32 am)

  Hukul Pide’yi de ben tavsiye edeyim bari 🙂 Özlettiniz pideyi 🙂

   admin

   (Mart 19, 2015 - 10:59 am)

   Yenipazar’daki bütün pideciler çok iyi 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir