Bask Esintileri ile Alaçatı Rüzgarının Buluşması MaNCaR…

Büyük ihtimalle sizin de gözünüzden kaçmamıştır. Fransızca “manger”, İspanyolca “manjar”, İtalyanca “mangiare” kelimeleri de yemek anlamıyla ilişkili. Bir çok dilde yemek yemek fiilinin kökünü oluşturan mancar kelimesi, aslında ege bölgesinde yenilebilen tüm yabani otlara verilen isimdir.

Ve artık bölgenin yepyeni bir MaNCar’ı var. Ege Mutfak Sanatları Akademisi projesinin temelini oluşturacak olan MaNCar, bu yaz gelen tüm misafirlerini gülen yüzlerle uğurladı.

1

MaNCaR İspanya’nın Bask bölgesindeki Kokotxa Restaurant’i ile Michelin yıldızı kazanan şef Daniel Lopez tarafından tasarlanan menüsü ile Alaçatı’da misafirlerine çok lezzetli bir deneyim sunuyor.

Daniel Lopez her zaman burada bulunamadığı için mutfağı İspanya’da ki sağ kolu olan İtalyan Fabio Gemignani’ye emanet etmiş.

2

 

Daniel Lopez ve ekibi MaNCaR’ın menüsü tasarlarken bask bölgesinin ve ege bölgesinin en güzel yanlarını alarak nefis bir füzyon ortaya çıkarmışlar.

ImageImage (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Restaurantın kapısından girdiğiniz anda sizi esir alan muhteşem aromatik bitki kokuları aynı zamanda mutfakta yemeklere son dokunuşları yapmak için kullanılıyor.

120 kişi kapasiteli MaNCaR Restaurant, zeytin ağaçlarının gölgesinde misafirlerine huzurlu bir akşam yemeği sunmaya uygun şekilde Tolga Balıkçı ve Mustafa Toner tarafından dekore edilmiş.

3

 

Şarap uzmanı Perran Arıbal tarafından hepsi kör tadımla belirlenen 41 şaraplık Mancar kavı, ödüllü Ege şarapları başta olmak üzere her damak tadına ve menüdeki yemeklere uygun seçenekler sunuyor.

4

 

Bizim bu akşam ki şarap tercihimiz LA Consensus, Shiraz & Cabarnet Sauvignon & Merlot 2010. Şarabımız hakkındaki bilgi aşağıdaki gibidir.

5

 

“İzmir’in Urla ve Çeşme bağlarında yetiştirilen Shiraz, Cabernet Sauvignon ve Merlot üzümlerinden üretilmiştir,24 ay boyunca Fransız, Amerikan ve Orta Avrupa meşelerinden yapılmış üç farklı tip meşe fıçıda olgunlaştırılarak derinlikli kompleks bir yapıya kavuşmuştur. Kırmızı böğürtlen aromaları ile yoğun baharatlı bukeler birbirini dengelemektedir. Derinlikli kompleks bir yapıya sahip ve damakta kalıcıdır.”

Şaraplarımızdan ilk yudumları alırken heyecan ile siparişlerimizi beklemeye başlıyoruz.

Amuse-bouche yani damak hoşluğu olarak sunulan tersine cacık sürpriz bir başlangıç oldu bizim için. Tek lokmalık salatalık suyu ve küreselleştirilmiş yoğurt ile hoş bir başlangıç yaptık.  Amuse-bouche, çok güzel bir Fransız lokanta geleneğidir. Yemeğe başlamadan önce size getirilen tek bir lokma büyüklüğünde ve resim gibi bir sunum içeren hediye yemekçikler bunlar.

IMG_0532

 

Bizden önce MaNCaR’a giden dostlarımızın kesin olarak denememizi ısrar ettiği Mühürlenmiş ton balığı.

IMG_0533

 

Mühürlenmiş ton balığı nar ekşili sos ve soya incileri ile servis ediliyor. Her masanın favori başlangıcı olan bu tabak için, bu kadar çok taze ton balığı bulmak zor olsa gerek. Lezzetli bir soğuk başlangıç olan mühürlenmiş ton balığını çok beğendim. Görüntü açısından da her dilimin aynı olması beğenimizi daha da arttırıyor.

Sebzeli vinaigrette ve deniz tuzu ile servis edilen Izgara ahtapot gecenin akılda kalan deniz ürünlerindendi. Chef,  MaNCaR’ın konumu ile taze deniz ürünlerine yakınlığını göz önünde bulundurarak menüde deniz mahsullerine önemli bir yer vermiş.

IMG_0534

 

 

Menüde iki farklı risotto vardı. Karar verirken zorlanmış olsak da tercihimiz risotto frutti di mare oldu. Ege’nin kabuklu deniz ürünleri, domates ve safran emülsiyon ile hazırlanan enfes bir risotto. Taze deniz ürünleri ve safran emülsiyon ile güzel bir lezzet yaratılmış. Masanın beğenilen tabaklarından.

IMG_0535

 

Gelen her tabak beğenilse de gecenin en lezzetlisi Dana yanağı idi.  Fırınlanmış tatlı biber sos ve patates püresi ile sunulan dana yanağı tek kelime ile mükemmeldi. Bir gün önceden mühürlenip mirepoix ile beraber pişirilen yanak, 12 saat dinlendirildikten sonra servise hazır hale geliyor. Yumuşacık olmasını bu pişirme tekniklerine bağlı olsa gerek. Dana yanağın hem tatlı biber sosu  hem de patates püresi ile uyumu şahane. Gecenin kesinlikle akılda kalan lezzetiydi.

IMG_0536

 

MaNCaR’ın tatlılar konusunda da çok iddalı olduğu duyduğumuz için, 2 farklı tatlı seçtik.

İlk olarak kakule köpüğü, acılı karamel ve sakızlı dondurma ile birlikte gelen Bademli kek ile başlıyoruz. Görüntü olarak ayrı tat olarak ayrı güzel olan bir lezzet.

IMG_0538

 

Bizim favorimiz ise beyaz çikolata çorbası idi. Beyaz çikolata içinde bir top ahududulu dondurma ve üzerinde kakao parçacıkları tam olarak bana hitap eden bir tatlı. Çok beğendim. Hayran kaldığım bir tatlı oldu.

IMG_0537

 

3 İzmirli iş adamının ortak girişimi ile açılan Mancar başarılı olmuş. Sunumları, lezzetleri ve ortamı ile benden tam not aldı. Çeşme’miz güzel bir restaurant kazanmış oldu.

 

Benim için en güzel haber ise MaNCaR’ın kışın İzmir ‘ede hem de tam benim ofisimin karşısına yer açacak olmasını duymam oldu. Heyecan ile bekliyorum.

IMG_0092

Yazar: admin

2 thoughts on “Bask Esintileri ile Alaçatı Rüzgarının Buluşması MaNCaR…

  Mide Mühendisi

  (Eylül 23, 2014 - 11:13 am)

  MaNCaR son dönemde duyup, merak ettiğim mekanlardan biri. Yazıyı ilgi ile okudum, tebrikler!

  Banu Ataman

  (Ekim 2, 2014 - 8:22 am)

  Çook iştah açıcı bir yazı olmuş, kutlarım:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir