Menemen Namli Köfte Salonu

Aliağa’da bulunan şantiyeden İzmir-Çanakkale yolu üzerinden ofise dönerken, öğle yemeği saati geldiğini fark edince saptım Menemen şehir merkezine. Şehir merkezinde Ton Tonluğuna hürmet ettiğim bir amcama buralarda güzel bir köfte nerede yiyebilirim diye sordum.  Amca biraz düşünüp taşındıktan sonra Namlı Köfte Salonuna gitmelisin dedikten sonra tarifi aldım ve düştüm yola,
image
İçeri girdiğimde saat tam 12:00 olduğu için içerisi tenhaydı. Tam bir aile işletmesi olduğu belli dede müşterilerin arasında, baba ızgaranın başında, büyük torun kasada küçük torun serviste. Bana en sıcak gelen işletme tarzıdır bu. Aile 1928’den beri köfteleri ile Menemenlileri köfteye doyuruyorlarmış. İkinci kuşak Mehmet Bey işi artık çocuklarına bırakmış durumda şuan sadece öğlenleri teftişe geliyormuş.Güzel bir tane domatessiz piyaz, garsonun çok methettiği yoğurt ve 1 porsiyon köfte sipariş ettim. Ve heyecan içinde beklemeye başladım.Masaya ilk teşrif eden yoğurt oldu. Yoğurtlarını özel olarak 20 yıldır aynı mandıraya yaptırıyorlarmış ve yoğurtları konusunda çok iddialılardı. Beklenti büyüktü ve bu beklentiyi karşıladı. Çok beğendim sözüm ona mandıra yoğurdu yapıyoruz diyen sosyete lokantaları burada bir yoğurt yemeye devam ediyorum. Ben çok beğendim kıvamı tam benim istediğim gibiydi. Sulu değildi. Köfteler gelmeden bitirecektim neredeyse:)
imageArdından piyaz teşrif etti. Resme baktıktan sonra bu piyazın domatesi nerede diyebilirsiniz:) .İşletme ile bir alakası yok benim domates ile pek aram olmadığı için domatessiz tercih ediyorum salataları. Piyaz iyi bir piyazdı. Köfte ile piyaz güzel bir ikili olduğu için ne zaman köfte yesem yanında ararım.

image

Heyecanlı bekleyişin ardında köftem masaya teşrif etti, Yanında bol soğan ve biber ile beraber tam benim istediğim gibi. Köfteye dışarıdan bakınca İnegöl köfteyi andırıyor ama daha kısası hatta yarısı kadarı diyebiliriz. İlk köfteyi test için ortadan ikiye böldüm ve içi sulu suluydu, Izgaranın başındaki usta kurutmadan ve sulu sulu ne güzelde pişirmiş köfteleri, ilk lokmayı ağzıma attım ve mest oldum ustam döktürmüştü ve gerisi geldi hızlıca bitiriverdim köfteleri.

image

Ustaya bu güzel işin formülünü sordum. Tabii ki tecrübede saklıymış yıllardır köftenin formülünü değiştirmemişler, %100 dana eti  ve baharatlar ile hazırlıyorlarmış. Diğer bir püf nokta ise ızgaranın sıcaklığı ve köftelerin ızgarada kalma süresiymiş.

image

Bu kadar lezzetli bir yemeğin üzerine çayımı içerken bir anda önüme bir tabak Şam fıstıklı irmik helvası geliverdi. Ben bu kadar soru sorup ilgilenince birde üstüne fotoğraflar çekice tatmam için bana ikram olarak göndermiş usta, çok tazeydi yeni yapılmıştı büyük ihtimalle .Bütün bütün sert bir helvaydı aynı zamanda yağı az olduğu için hafifti aslında toktum ama bir çatal bir çatal derken bitti.

image

Namlı köfte salonu kesinlikle ana yoldan çıkıp menemen merkezine girmenize değecek, hatta menemene köfte yemek için gitmeye bile değer. Menemende kime sorsanız size tarif eder, yeni yapılan belediye binasının hemen yanında,

Yazar: admin

2 thoughts on “Menemen Namli Köfte Salonu

  Mide Mühendisi

  (Eylül 23, 2014 - 11:16 am)

  Lezzetlerin fotoğrafları?

   admin

   (Eylül 23, 2014 - 11:51 am)

   Resimler gözükmüyor mu sende?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir