Bir Karadeniz Macerası-Fafuly

Farklı bölgelerin farklı yörelerin yemeklerini bulmak ve tatmak açısından İzmir hep geride kalmıştır. Ege bölgesi ve çevre yörelerine ait pek çok seçeneği çok rahat bulurken. Bir Antakya mutfağı, bir Karadeniz mutfağı lezzetlerini bulup yemek kolay değildir İzmir’li için.  Hal böyle olunca insan hasret kalıyor bazı yemeklere.

Hasret kaldığım mutfaklardan bir tanesi de Karadeniz mutfağıdır. Karadeniz’e hep bir sempatim olmuştur. Bunun sebebi belki baktıkça insana huzur veren yaylaları, belki Karadeniz insanının sıcaklığı belki de Karadeniz’in suyunu içmiş balığın ve diğer bütün Karadeniz yemeklerinin lezzeti. Yakın zamanda mutlaka Karadeniz’e gideceğim ama gidene kadar merakımı yeni kesifim Fafuly ile gidereceğim.

Fafuly
Fafuly

Hiç beklenmedik yerlerden çıkan lezzetler beni gerçekten çok mutlu ediyor ve içimden hemen paylaşmak geliyor.

Adını yöresel bir çiçekten alan Fafuly Karşıyaka Bahçelievler’de hizmet veren Karadeniz mutfağının çok güzel örneklerini sunan bir cafe-restaurant. Tam bir aile işletmesi kapıdan içeri adımınızı attığınızda bu hemen anlaşılıyor. Geldikleri topraklar olan Hemşin kültürünü ve lezzetlerini çok samimi şekilde yansıtıyorlar.

Menü gerçekten insanın aklını başından alan cinsten, Karalahana çorbası ,muhlama ,Ispir kurufasulyesi, hamsi çeşitleri ve karadeniz pideleri diye uzayıp gidiyor.

Biz karar vermekte zorlanınca topu misafirperver işletmeci Şahmettin’e bıraktık.

İlk olarak mısır ekmeği geliyor masaya ama öyle balıkçılarda gelen tadının mısır ekmeğine benzemediği ekmeklerden değil harbi mısır ekmeği. Önce kokusunu çekiyorum içime mis gibi sonra bir lokma atıyorum sıcacık ekmek o kadar lezzetli ki anlatmam. Aslında bu güzel mısır ekmeğini yemek için muhlama’yı beklemek lazım ama ne gastropartnerim nede ben beceremiyoruz. Hemencecik bitiyor ekmek.

Mısır Ekmeği
Mısır Ekmeği

Sıra geliyor muhlama’ya. Bakır sahan ve yanında tahta kaşıklarla geliyor masaya. Tahta kaşıklar gereksiz olmuş açıkçası çünkü o kadar lezzetli ki insanın sahanın içinden ekmeği daldıra daldıra yiyesi geliyor. Aynen de içimden geldiği gibi yapıyorum. Uzaya uzaya bir hal olan muhlama gerçekten çok güzel.

Muhlama
Muhlama

Muhlamanın bu kadar lezzetli olmasının altında her şeyin olması gerektiği gibi Karadeniz’den gelmesi gerçeği var. Muhlama’yı ilk defa yedim ve hastası oldum.

Uzayıp Giden Muhlamanın Mutluluğu
Uzayıp Giden Muhlamanın Mutluluğu

Bu güzel sözde çok hoşuma gitti. Bencede doğrudur.

Fafuly-1

 

Muhlama’yı silip süpürdükten sonra daha lezzet tramvasını atlatamadam masamızı saran Turşu kavurma, karalahana dolması ve hamsili pilav bizi iyice sarstı. Hadi hızlıca şu fotoğrafları çekte yiyelim baskısı ile fotoğraf çekimi bittikten sonra başladık sırası ile tatmaya.

Fasulye turşusu ile soğanın Karadeniz tereyağı ile kavurulması ile hazırlanan turşu kavurmayı ben sevdim. Bazı damaklara tuzlu gelebilir ama farklı bir lezzet.

Turşu Kavurma
Turşu Kavurma

Karalahana sarması ise bence gecenin kazananlarından bir tanesi. Isırdığınızda ağızda yavan bir yaprak tadı değil farklı bir lezzet bırakıyor. Hop hop atıyorum ağzıma sarmaları.

Karalahana Dolması
Karalahana Dolması

Hep resimlerini görüp tatmak istediğim hamsili pilava geliyor sıra. Çok hoş şekilde tek porsiyonluk yaptıkları hamsili pilavlar görüntü olarak çok hoş.

Hamsili Pilav
Hamsili Pilav

Dört bir yanı hamsiler ile çevrilmiş iç pilav hamsinin suyunu ve yağını içine çekince nefis olmuş.

Hamsili Pilav Profil
Hamsili Pilav Profil

Bu kadarı ile bile tıka basa doymuştuk ama masaya gelen Sürmene Pidesi aklımızı başımızdan aldı götürdü.  Pizza formuna benzer yuvarlak pir pide. Dört eşit parçaya bölünmüş; kıymalı, kavurmalı, pazılı ve köy peynirli. Ortasına da bir yumurta kırmışlar.

Sürmene Pidesi
Sürmene Pidesi

Açılış törenini ben yaptım kopardım kavurmalı taraftan bir parça ve patlattım yumurtanın sarısını. Çok beğendim pidesini. Bizim alışık olduğumuz kalın hamurlu pidelerden farklı, hamuru incecik.

Pide Açılış Töreni
Pide Açılış Töreni

Ne yalan söyleyeyim pide konusunda bu lezzeti yakalayacağımı beklemiyordum.  Hem şaşırdım hem mutlu oldum. Pidenin Dört tarafında lezzetli ama en iyisi kavurmalı kısım.

Sürmene Pidesi-1
Sürmene Pidesi-1

Bir gün sabah kahvaltısında geleceğim kavurmalı pidenin üzerine 2 yumurta kırdıracağım nefis olacağından eminim.

Bu nefis pideden sonra gerçekten çok doymuştuk ama geldiğimizden beri vitrinde bize göz kırpan tatlıları es geçemezdik. Birer çay içtik midemizi dinlendirdik sonra devam ettik.

Süt Karadeniz’den gelmese de tarife bire bir sağdık kaldıkları Hamsiköy Sütlacı. Bizim bildiklerimizden biraz daha farklı ama çok lezzetliydi.  Benim tatlı olarak favorimdi.

Hamsiköy Sütlacı
Hamsiköy Sütlacı

Diğer meşhur tatlı ise Laz Böreği, bildiğimiz baklavaya çok benziyor ama arasında fıstık ve ya ceviz yerine muhallebi ve fındık var. Oldukça hafif bir tatlı ve lezzeti yerinde. Aradaki muhallebi katmanı biraz daha fazla olsa daha güzel olur gibime geldi bana.

Laz Böreği
Laz Böreği

Karadeniz mutfağını çok yakın olmadığım için Fafuly’de yediklerimi mukayese etmem zor. Ama gelen her tabak benim damağımda etki bıraktı ve beğendirdi. Kesin olarak söyleyebilirim ki Fafuly’i artık daha sık ziyaret edeceğim.

Eğer siz de Karadeniz mutfağının lezzetlerini merak ediyorsanız Karşıyaka Bahçelievler’de bulunan Fafuly’i şiddetle öneriyorum. Tıka basa doymak garanti.

 

Fafuly

İnternet Sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Cevdet Bilsay Cad. No:13/BBahçelievler – KarşıyakaİZMİR

Telefon 232 382 43 62

 

Yazar: admin

6 thoughts on “Bir Karadeniz Macerası-Fafuly

  Merve

  (Aralık 2, 2014 - 1:59 pm)

  Sahaneeeeeeee!!!!

  Orhan Tuna

  (Aralık 2, 2014 - 8:50 pm)

  Bilmiyordum karşıyakada karadeniz lezzetleri yapan bir yer olduğunu, tez vakit tanışacağım, özellikle pide enfes görünüyor

   admin

   (Aralık 2, 2014 - 8:54 pm)

   Bende daha yeni keşfettim,çok beğendim.
   Seninde tanıştıktan sonra yorumlarını merak ediyorum.

  gülizar

  (Aralık 3, 2014 - 1:09 pm)

  Kuru fasülyesini de unutmamak lazım…

   admin

   (Aralık 3, 2014 - 7:51 pm)

   Kuru fasülyesine yer kalmadı valla gülizar hanim:)

  atila

  (Mart 14, 2017 - 12:14 pm)

  Panonuzda bulunan yazı çok hoşuma gitti. Fakat şiddet içerikli olmasa da ( döver ) yerine ( GEÇER ) olsa çok daha güzel olur. Bence lezzetde yarış çok güzel herşey çok lezzetli ellerinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir