Çavuş Dayının Yeri-İzmir’en İyi Kavurma ve Kuru Fasulyesi

Karabağlar yolu bütün İzmirlilerin çok iyi bildiği ve sık sık kullandığı bir yoldur. İşe giderken, hava alanına giderken ve bazılarımızda yeni mobilya ihtiyaçları olduğunda mutlaka bu yoldan geçerler.

Peki size bu yol üzerinde hemde herkesin hep önünden geçtiği bir noktada gizli kalmış bir kavurma ve kuru fasulyeci olduğunu söylesem. Hatta daha ileri gidip burada yediğim kavurma ve kuru fasulyenin son zamanlarda İzmir’de yediklerim arasında en iyisi olduğunu söylesem.

Çavuş Dayının Giriş
Mutfak

Geçen gün tanıştım Çavuş Dayıyla ve tanışır tanışmaz da kendime kızdım ben bu lokantayı daha önce nasıl keşfetmedim diye.

Çavuş Dayı her gün saat sabah dörtte başlıyor mesaisine. İlk iş ocakta kullanacağı közleri hazırlamak. Evet evet her hangi bir yanlış anlaşılma, yok burada her gün 3 çeşit yemek var ve hepsi odun-köz ateşinde pişiyor.

Saat 7 civarı önce kavurma hazır oluyor onu kemik suyu ile pişen kuru fasulye ve tel şehriyeli bol et sulu pilav takip ediyor. 7.30 civarında fırından sıcak ekmeklerin gelmesi ile başlıyor ilk müşterilerde başlıyor. Sabah ve çok erken olmasına rağmen pek çok kişi güne burada Kavurma-Kuru Fasulye-Pilav yiyerek başlıyor

Hatta öyle ki sıcak  ekmeğin gelmesini beklemeye sabrı olmayan müdavimler kendi ekmeklerini alıp geliyor.

Birazda Çavuş Dayının nev’i şahsına münhasır kişiliğinden bahsetmek lazım.

Mesela masaya oturup kavurma ile kuru fasulyesi aynı zamanda istediğinizde, Çavuş Dayı size kızabilir “Önce kavurmanı ye bitir!” diye.

Ve ya benim gibi böyle bir lezzetten sonra gözünüz döndüğünde her şeyden ikişer tabak yerseniz, “sende üç gündür yemiyor musun” diye söylenebilir.

Ama aynı Çavuş Dayı, tabağında son kalan lokmayı iştahla yediğini görünce tabağı elinden zorla alıp biraz daha pilav koyabilir.

Gelelim lezzetlere, kavurma kesinlikle standartların üzerinde çok çok başarılı suyuna ekmek banmaktan gözlerim döndü.

Kuru fasulye, kemik suyu ile pişiyor bazılarına ağır gelebilir ama ben bayıldım. Tabii ekmekleri ona da bandım.

Gelelim en önemli noktaya, bu lezzetin yerine:)
Karabağlar’ dan Gaziemir yönüne giderken yolun sol tarafında kocaman bir “D’S Damat” göreceksiniz. Sırtınızı buraya verince karşınızda kalan manzara fotoğrafta ki gibi. İşte o “Tezcan” tabelasının altında kalan küçük yer, Çavuş Dayının yeri.

Son bir hatırlatma burada servis çok erken saatte başladığı için saat 11’den sonra kavurma ve kuru fasulye bulmak neredeyse imkansız.

 

 

 

Yazar: admin

4 thoughts on “Çavuş Dayının Yeri-İzmir’en İyi Kavurma ve Kuru Fasulyesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir