İzmir Gourmet Guide Rakı Balık Gecesi

İzmir Gourmet Guide ile bundan 5 sene önce bir kitapçıda şans eseri tanışmıştım. O yıllarda yeme-içme işine bu kadar meraklı olmasam da bir tane alıp incelemiştim. Daha sonraki yıllarda her sene kendini geliştirerek devam eden İzmir Gourmet Guide’i hep desteklemeye çalıştı. Son senelerde Ahmet Güzelyağdöken’ in önerileri de eklenince benim için eşi bulunmaz bir rehber haline geldiğini söylemeliyim.

 

İzmir Gourmet Guide 5. Sayısı
İzmir Gourmet Guide 5. Sayısı

5 yıl boyunca her sayısını alıyor olmama rağmen, İGG’in bir rehberden daha fazlası olması gerektiğini düşünüyordum. Bu düşüncelerime duymuşçasına 2014 yılı sonu itibari ile bir değişim sürecine girdi İGG. Bu süreç ile beraber ilk olarak İzmir ve İstanbul’da bloggerlar ile birer buluşma yemeği düzenlediler. İzmir’de katıldığım Bonjour Restaurant’ta gerçekleşen gece çok keyifli geçmişti. Bu yemekten sonra daha heyecan verici bir organizasyon ile beni kalpten vurdular. Her sayısında yeni tüyolarını heyecanla beklediğim Ahmet Güzelyağdöken ile bir Kemeraltı turu. Tabii kaçırmadım; inanılmaz keyifli bir tur yaptık grup olarak. Bu tur ile ilgili yazımı da yakında yayınlayacağım. Ve geçen hafta “Gurme Geceleri” ismi ile düzenledikleri yemeklerin ilkine katıldım.

İzmir Gourmet Guide "Gurme Geceleri" Rakı Balık Gecesi
İzmir Gourmet Guide “Gurme Geceleri” Rakı Balık Gecesi

 

İlk Gurme Gecesinde konuk şef Ahmet Güzelyağdöken, konsept ise rakı-balık idi. İzmir Gourmet Guide’in instagram hesabında duyuruyu görür görmez kendime yer ayırtıp yemeği heyecan ile beklemeye başladım. Masaya ilk oturduğum da gördüğüm menü ise heyecanımı iyice arttırdı.

Fantastik Menü
Fantastik Menü

 

Gecenin rakısı Beylerbeyi Göbek rakısı olarak özel seçilmiş. Beylerbeyi’nin yeni üretmeye başladığı bu serinin adı; imbik ’in tam ortasına bir musluk konularak elde edilmesinden geliyor. İlk defa denedim içimi çok yumuşak ve keyifliydi. Epey tüketmeme rağmen ertesi gün baş ağrısı hiç yapmadı.

Bu arada ilk tabağımız önümüze geliyor, Lakerda-Fava-Soğan üçlemesi. Ahmet Bey’in kendi üretimi olan Lakerda son zamanlarda yediklerimin en iyisi diyebilirim. Lakerdanın lezzeti fava favası ile daha da arttırılmış. Dikkatinizi çekerim bu fava bakladan değil Sökelilerin fava dedikleri bitkiden yapılmış. Bodrum bölgesinde bu favaya gambilya favası da deniyor. Bakla kadar baskın bir tadı olmadığı için ağızda daha dengeli bir tat bırakıyor.

Lakerda-Fava-Soğan Üçlemesi
Lakerda-Fava-Soğan Üçlemesi

 

Tabağımın etrafını saran soğuk mezelerim ise Keçi Peyniri-kopanisti – kavundan oluşan peynir tabağı, yoğurtlu iç bakla, acı radika salatası. Özellikle Kopanistiden bahsetmek istiyorum. Ahmet beyin bahsettiğine göre Yüksek alkol oranlı Rakının yanına yenmesi gereken mezelerin mutlaka ağızda yoğun tatlar bırakması gerekiyormuş. Kopanisti tam bu tarife uyuyor, aldığınız ufak bir parça ağızda yoğun bir etki bırakıyor ve bir yudum rakı ile taçlanmayı hakediyor. Bu arada hem kopanisti hemde keçi peyniri Ahmet Bey’in özel üretimi.

Mezeler
Mezeler

 

Bu tabak ise gecenin en iyi tabaklarından biri ancak ben fotoğrafını çok kötü çekmişim. Marine edilmiş sardalye gerçekten inanılmaz güzeldi. İtiraf ediyorum ortada duran servisten en çok ben yemiş olabilirim.

Sardalye Marine-Kapari
Sardalye Marine-Kapari

 

Yeme-İçme meraklıları ile çok keyifli sohbet bir yandan devam ederken ikinci tabağımız geliyor; Tarama-Tereyağı ve Nohut ekmeği. Tarama’yı çok duymuştum fakat bir defa Karaköy Ma’na’ da denemiştim ve pek beğenmemiştim. Bu akşam yediğimi ise çok beğendim. Sazan yumurtasından yapılması gerekliymiş. Nohut ekmeğinin üzerine bir parça sürüp ağzıma atıyorum muhteşem. Sabah kahvaltıda bile yiyebilirim.

Yılan Balığı Füme-Humus
Tarama-Tereyağı-Kızarmış Nohut Ekmeği

Daha önce tatlı su yılan balığı yemediğim için menüde görünce merak uyandırdı. İsmen bize çok uzak bir tabak gibi görünüyor ancak yılan balığı Milas Bafa gölünden geliyor. Füme yılan balığı biraz sertti ama humus ile beraber çok dengeli bir tat oluşturmuş. Üzerindeki süs ise kurutulmuş acı biberden hazırlanmış.

Yılan Balığı Füme- Humus
Yılan Balığı Füme- Humus
Yılan Balığı Füme- Humus
Yılan Balığı Füme- Humus

Sırada Ahtapot güveç var, bir çok balık restoranlarının yaptığı gibi malzemeden kaçmamışlar ve üzerine lezzetsiz bir kaşar değil lezzeti gayet yerinde bir peynir eritmişler, gecenin öne çıkan lezzetlerinden olmasa da güzel bir tabaktı.

Ahtapot Güveç
Ahtapot Güveç

Arapsaçı’lı Sübye, ege bölgesinde olmanın verdiği en büyük iki şansı aynı tabakta olunca gerçekten güzel bir tabak çıkıyor ortaya, Ahmet Bey sübye ve arapsaçını çok iyi birleştirmişti. Sübye daha çok bilinen adı ile mürekkep balığı lezzetli bir deniz ürünü ama restoranlar da yaygın olarak görünmüyor.

Arapsaçlı Sübye
Arapsaçlı Sübye

Daha önceki yazılarımı da okuduysanız kalamar dolmanın yeri ayrıdır bende. Tabağı ilk önüme geldiği anda bir şaşkınlık yaşadım. Birçok yerde kalamarı kürdan ile kapatıyorlar haliyle bu da görüntü açısından pek hoş olmuyor, bu gece ki kalamarın ağzı kapalıydı ancak ortada kürdan falan yoktu. Çok ince bir düşünce ile kalamarın ağız kısmı küçük bir karides ile kapatılmıştı. İçi deniz mahsulleri ve çökelek ile doldurulmuş, çökelek tercihi ise baskın bir peynir olmadığı için doğru bir seçim. Kalamar dolmanın üstüne oturtulduğu sevket-i bostan püresi de ayrı lezzetliydi. Ahmet Bey ege otlarının deniz mahsulleri ile olan uyumunu çok güzel kullanmış.

Kalamar Dolma
Kalamar Dolma

Yemekler bitmek bilmiyor, Kalamar dolmadan sonra Sevket-i Bostanlı Fener Balığı kavurma ile devam ediyoruz. Fener Balığı kavurması lezzetli oluyor. Menüsünde olduğunu gördüğüm yerlerde genelde tercih ediyordum. Üzerine Fransızların hollandes sosuna çok benzeyen Anadolu mutfağının koyu kestirme sosunun biraz farklı yorumlanmış hali ile servis ediliyor.

Şevkiti-i Bostanlı Fener Balığı Kavurma
Şevkiti-i Bostanlı Fener Balığı Kavurma

Menünün son yemeği ise beni en çok heyecanlandıran Isırgan otu borani ile Akya zahmetsiz. Kemeraltı Tabaklar lokantasında yediğim zahmetsizin yeri benim için ayrıdır. Fırsat buldukça gider yerim. Bu gecede de Ahmet beyin yorumunu çok merak etmiştim. Ama heyecanım kursağımda kaldı Akya fazla pişmiş olarak geldi önümüze. Buna rağmen ısırgan otlu borani ile birlikte yenebilecek kadar iyiydi. Birde akyayı sulu sulu pişirebilselerdi inanılmaz lezzetli olacağı kesin.

Akya Zahmetsiz-Isırgan Otu Borani
Akya Zahmetsiz-Isırgan Otu Borani

Gecenin finalini rakı sofralarının bir numaralı tatlısı fırında tahin helvası ile yapıyoruz. Tabii ki Ahmet Güzelyağdöken dokunuşu olmadan olmaz. Ekşi elma ilavesi fırında tahin helvasına ayrı bir havaya sokmuş. İlk olarak muhteşem kokusu ile etkiliyor, damakta bıraktığı iz ise tahinin verdiği tatlı ile ekşilik arasında çok iyi bir noktada. Bir tane daha yerim dedirtiyor.

Ekşi Elmalı Fırında Tahin Helvası
Ekşi Elmalı Fırında Tahin Helvası

İzmir Gourmet Guide “Gurme Gecelerin” ilki Rakı-Balık gecesi benim için çok hoş bir deneyim oldu. Yemekler kadar hoş bir sohbette vardı. Belkide yemeklerin bu kadar lezzetli olmasında sohbetlerinde payı vardır. Başta Ahmet Güzelyağdöken olmak üzere, İpek Saysen, Saadet Mançe, Hayriye Lale Karadan, Serkan Saysen ve Feyza Saysen’e hoş sohbetleri için çok teşekkür ederim.

 

İzmir Gourmet Guide’in müthiş videosu “Lezzet Senfonisi”

Yazımda bahsettiğim İzmir Gourmet Guide İzmir Blogger buluşmasının keyifli videosu.

 

Yazar: admin

1 thought on “İzmir Gourmet Guide Rakı Balık Gecesi

    Mutlu Tonbekici

    (Şubat 2, 2015 - 8:11 am)

    Süper yazı. Kaşarlı ahtapot dışında hepsini denemek isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir