Kemeraltı Köftecileri-Kemeraltı’nda Köfte Yemek

Beni tanıyanlar, bloğumu takip edenler ve Yiyom’u sosyal medyada takip eden herkes çok iyi bilir ki Kemeraltı ve Kemeraltı lezzetleri benim için çok önemlidir.  Her fırsatta Kemeraltı’ndan yeni yerler keşfetmek ve bu keşifleri sizlerle zevk ile paylaşıyorum.

Köfte bizim ülkemiz için gerçekten çok ciddi bir konudur. Türkiye haritasını önünüze alıp baktığınız da en doğudan en batıya, en kuzeyden en güneye her bölgenin kendine mal olmuş bir köfteci ile mutlaka karşılaşırsınız.  Mardin’de Rıdo’nun Yeri,  Salihli Azak Odun Köftecisi, Tekirdağ Özcanlar,  Antalya Şişçi Ramazan, Akçaabat Nihat Usta ve daha sayamadığımız yüzlerce köfteci. Gördüğünüz gibi her şehrimizin kendine has bir köftecisi mutlaka var.  Ve gerçekten köfte bizim ülkemiz için çok önemli.

Köfte bizim için bu kadar önemli olunca Yiyom olarak İzmir’in gastronomik açıdan kalbi olan Kemeraltı’ndan bir köfte yazısı yazmam gerektiğini düşündüm ve kolları sıvadım. Bu yazıyı hazırlamak  hem biraz zor hem de bir o kadar lezzetli oldu ben ve ofis arkadaşlarım için. 1 ay içerisinde listedeki tüm köftecileri keşfettik ve köftelerini löp löp götürdük.

Bizim Köfteci Hidayet
Bizim Köfteci Hidayet

O zaman köfteci avımız başlasın.  İlk köftecimiz Kızlarağası Hanı’nın yan tarafında bulunan 902 numaralı sokaktaki Bizim Köfteci Hidayet. Bizim Köfteci Hidayetin farkı akşam servisi de olması hatta fasıl bile yapmaları tabii ki rakı eşliğinde. Akşamı denemedim ama tahminlerime göre epey keyifli oluyordur.

 

 

 

Piyazlarında bol bol taze otlar ilave etmeleri çok hoş. Ama piyazlarındaki fasulye biraz fazla haşlanmıştı. Yoğurt olarak  da Yörsan marka tava yoğurdu servis ediyorlar. Masada beğenildi.

Bizim Köfteci Hidayet
Bizim Köfteci Hidayet

Gelelim asıl meselemize, Köftenin ilk intibası gayet güzel. Köfteler tam olması gerektiği gibi pişmişti. İlk ısırığı aldığımda köftenin sulu sulu olması da bunu kanıtlıyor. Köfte harcının baharatı biraz azdı. Lezzet olarak ortalamanın biraz üstü bir köfte.

Bizim Köfteci Hidayet
Bizim Köfteci Hidayet

Fiyat olarak iki kişi iki porsiyon köfte, bir piyaz bir cacık toplamda 30 TL hesap ödedik. Ortalama olarak adam başı 15 TL

Bizim Köfteci Hidayetin köftesi güzel ama bence en iyi değil. Yola devam.

Kızlarağası Hanın arka kapısından çıkıp Hisar Camii’nin girişinin bulunduğu sokağa gidiyoruz. Hedefimiz Köfteci Mehmet Irmak.

Köfteci Mehmet Irmak sokağın hem sağında hem solunda olacak şekilde sokağı kaplamış durumda. Öğle saati yoğunluğunda cevval garsonumuz bir çırpıda alıyor siparişlerimizi. Bugün piyaz ve yoğurdu pas geçip, direkt köfte istiyoruz.

Köfteci Mehmet Irmak’ta ızgara çok yoğun ama hızlı. Daha 5 dakika olmadan dumanı üstünde tüten köftelerimiz masada. Tabak göz doyurucu, bir porsiyonda 7 köfte, bir buçuk porsiyonda 9 tane köfte var.

Köfteci Mehmet Irmak
Köfteci Mehmet Irmak

Köfteleri tam ayarında pişmiş ve yanında getirdikleri yağlı ekmek ile beraber inanılmaz güzel gidiyor. Kıymadan miktarından biraz kaçınılmış hissi verdi bana baharat tadı çok baskındı. Bunu yapmalarına rağmen köftenin lezzeti yerindeydi.

Köfteci Mehmet Irmak
Köfteci Mehmet Irmak

Köfteci Mehmet Irmak’ta bizi asıl şaşırtan fiyat oldu. 2 tane bir buçuk köfte 15 TL tuttu. Ben hemen sordum bir buçuk porsiyon 7,5 TL ise bir porsiyon ne kadar diye. Cevval garson abi bizde 7 köfte 6 TL, 9 köfte 7,5 TL. Yani sizin anlayacağız epey hesaplı.

Köfteci Mehmet Irmak
Köfteci Mehmet Irmak

Köfteci Mehmet Irmak Kemeraltı’nın hem iyi hem de hesaplı köftecilerinden bir tanesi ama en iyisi değil yolumuza devam..

Köfteci Mehmet Irmak’ın hemen yan sokağına geçiyoruz. Burada ki köftecimiz Neşe Köfte.  Burayı instagram hesabımdan tavsiye toplarken öğrendim. Bu bölgenin eski köftecilerinden.

Neşe köfte ilk olarak 1991 yılında kestane pazarında küçücük bir dükkan olarak başlamış. 1995 senesinde şuan bulundukları yere Kızlarağası Hanı’nın yan sokaklarından bir tanesine taşınmış.

Neşe Köfte
Neşe Köfte

Piyaz şimdiye kadar yediklerimin en iyisi diyebilirim. Fasulye boyutları tam olması gerektiği gibi ve haşlanma süresi çok iyi ayarlanmış.

Yoğurt çömlekte geliyor. Gayet başarılı ve lezzetli bir yoğurt. Yoğurdu beğendiğimizi gören garson bir anekdot paylaşıyor bizimle. İzmir’de daha hiç bir restaurant çömlekte yoğurt servis etmezken yıllar önce bizim ustalar akıl etti bu işi diyor. Eskiden kendi yoğurtlarını servis ediyorlarmış. Şimdi ise benimde sevdiğim Balkan marka çömlek yoğurt servis ediyor.

Neşe Köfte
Neşe Köfte

Gelelim köfteye, bir porsiyonda orta boy 10 adet köfte var. Köfteleri yumuşacık ve sulu sulu, usta tam kıvamında pişirmiş. Köfte harcında kıyma ve baharat dengesi uyumlu.

Neşe Köfte
Neşe Köfte

Fiyatlar ise şöyle, bir porsiyon köfte 10 TL, Piyaz 6 TL, yoğurt 4 TL.

Neşe Köfteden ismini yaraşır şekilde neşe içinde ayrılıyoruz. Şimdiye kadar yediklerimizin en iyisi burası bence. Ama daha gidilecek yer ve tadılacak köfteler var yolumuza devam.

Şimdi Kemeraltı’ndan birazcık uzaklaşıp gümrük taraflarına gidiyoruz. Bizim İnegöl Köftecisini İzmir Gourmet Guide Sokak Arası Lezzet Durakları listesinden öğrendim. Ahmet Güzelyağdöken ’in her tavsiyesinden çok memnun kalan biri olarak burası hakkında beklentim büyük.

Bizim İnegöl Köftecisi
Bizim İnegöl Köftecisi

Öğle arası diğer gittiğim bütün köftecilerin aksine çok sakin köfteci ile karşılaşıyorum.  Saat 12’yi geçmiş olmasına rağmen sadece biz vardık. Siparişlerimizi verdik ve başladık beklemeye.

Yoğurt ve Piyaz geliyor ama ikisini de hiç bir artısı yok. Lezzeti sıradan bir yoğurt ve sıradan bir piyaz.

Bizim İnegöl Köftecisi
Bizim İnegöl Köftecisi
Bizim İnegöl Köftecisi
Bizim İnegöl Köftecisi

Yine moralimizi bozmadan köfteleri beklemeye devam.  Ama heyecanımız kursağımızda kalıyor. Hayal kırıklığımız köftelerde devam ediyor. Çok pişmiş dolayısıyla kup kuru bir köfte ile karşılaşıyoruz. Birde nedenini anlayamadığım şekilde kayış gibi elastik bir halde, köfteyi çatalın yan tarafı ile bölmek imkânsız.

Bizim İnegöl Köftecisi
Bizim İnegöl Köftecisi

Birde üstüne üstlük bir porsiyon köfte 15 Lira. Piyaz ve yoğurt ilavesi ile hesap olması gerektiğinden çok yüksek.  Şimdiye kadar memnuniyetsiz ayrıldığımız ilk köfteci burası oluyor.

Sırada Köfteci Salih var. Kemeraltı’nın en ünlü köftecisi diyebilirim. Bu yazıyı hazırlamak için çok araştırdım, çok sordum, soruşturdum. En çok tavsiye edilen yerlerin başında geliyordu. Bu nedenle beklentimiz yüksek bir şekilde gidiyoruz. Köfteci Salih’ in yeri Kemeraltı’nın merkezi diyebileceğimiz Kestane Pazarı civarında.

Köfteci Salih
Köfteci Salih

Öğle servisi sırasında epey kalabalık, ızgarayı da çok yoğun görünce; ustam köfteler çok pişmesin aman ha demeyi ihmal etmedim. Köftemizi, piyazımızı ve yoğurdumuzu sipariş ettik.

 

Köfteci Salih
Köfteci Salih

Piyaz ve yoğurdu olması gerektiği gibiydi.  Ne kötüydü diyebilirim ne de beni şaşırtan bir dokunuşu vardı. Ama itiraf ediyorum getirdikleri soslu ekmekleri piyazın dibine öyle güzel bandırdım ki amanın. Köfteci Salih’in en olumlu yanı köfteleri yarım porsiyon, yarım porsiyon servis ediyor olmalar. Böylece köfteleriniz tabakta sizin onları yemenizi beklerken soğumamış oluyor. Şahin gözlü garsonlar tabağınızda bir tane köfte kaldığını görünce hemen kalan yarısını getiriyorlar.

 

 

Ama korktuğum başıma geliyor. Köfteler çok pişmiş ve kup kuru bir şekilde servis ediliyor. Büyük ihtimalle yoğunluk sebebi ile çok pişmiş köftelere talim etmek zorunda kalıyoruz.

Köfteci Salih
Köfteci Salih

Köfte fiyatları ise ortalamanın üzerinde 4 kişi adam başı 17 TL hesap ödedik. Yediklerimiz içinde en yüksek fiyatlılardan bir tanesi.

Köfteci Salih ortalamanın üzerine pek çıkamadı ve beni hayal kırıklığına uğrattı. Bence bu kadar popülariteyi hak etmiyorlar.

Son durağımız Köfteci Okan. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi en iyisini en sona sakladım. Köfteci Okan Salepçioğlu İşhanı’nın arka tarafında.

Köfteci Okan bu listeye ilk aldığım köftecilerden bir tanesi ama iş yerime en uzak noktada olması nedeniyle uzun süredir gidememiştim. Geçen hafta sonu tok olmama rağmen yolum Salepçioğlu tarafına düşünce, içimden gelen sese hayır demedim.

Köfteci Okan
Köfteci Okan

Piyaz ve Yoğurt kısmını es geçip sadece köfte sipariş ediyorum. İçerisi kalabalık olmasına rağmen çok kısa bir sürede köfte dolu tabak önüme geldi.

Köfteler ortalama ebattan büyük, çok güzel pişmiş ve içi sulu sulu kalmıştı. Her ısırığımda köftenin suyunun çıktığını hissediyordum. Ayrıca köftenin kıyma ve baharat dengesi tam tamına olması gerektiği gibiydi. Yediğim köfte kesinlikle beni mutlu ediyor.

Köfteci Okan
Köfteci Okan

Köfteci Okan’ın tek problemi paket ayrandı. Bu kadar güzel bir köftenin yanında bol köpüklü bir açık ayran olsa ne de güzel olurdu değil mi?

Köfteci Okan’da diğer şaşkınlığımı kasaya gelince yaşadım. Bir porsiyon köfte ve bir tane ayran için 7 TL hesap ödedim.

Bu listeyi hazırlamak benim için çok keyifli oldu. O köfteci senin bu köfteci benim gezmek ve yemek çok eğlenceli. İncelememden sonra kişisel listemi sizinle paylaşmak istedim. Bu liste de olmayan ve beğendiğiniz köfteciler var ise tavsiyelerinizi bekliyorum.

 1. Köfteci Okan
 2. Neşe Köfte
 3. Bizim Köfteci Hidayet
 4. Köfteci Mehmet Irmak (3. ve 4. Arasında çok kararsız kaldım birbirlerine çok yakınlar.)
 5. Köfteci Salih
 6. Bizim İnegöl Köftecisi

Köfteci Okan

850 Sok. No:38/A, Konak
(0232) 425 4232
Foursquare Link

Neşe Köfte

906 Sokak No:28 Kemeraltı / İzmir, Türkiye
(0232) 445 3868
Foursquare Link

Bizim Köfteci Hidayet

902 Sok No:27 Hisarönü, İzmir
(0232) 445 9055
Foursquare Link

Köfteci Mehmet Irmak

905 Sok. Kızlarağası Han No:10/3 Konak (Kemeraltı Mah.), İzmir
(0232) 441 7955
Foursquare Link

Köfteci Salih

Konak Mah., 879 Sok. Kestane Pazarı 16/A, Kemeraltı, İzmir
(0232) 446 4296
Foursquare Link

Bizim İnegöl Köftecisi

Şehit Fethi Bey Cd No 30 (Çankaya), 35260 İzmir
(0232) 489 0441
Foursquare Link

Yazar: admin

3 thoughts on “Kemeraltı Köftecileri-Kemeraltı’nda Köfte Yemek

  Sonay

  (Şubat 26, 2015 - 2:55 pm)

  Bence benim damak tadıma Köfteci Mehmet Irmak gibi geldi. Pişmiş soslu soğan favorim olduğundan belkide.

  tugay

  (Nisan 3, 2015 - 9:21 pm)

  Salepçioğlu arkasında birde köfteci yasin var başarılı.

  Kimbilir

  (Mart 26, 2016 - 12:06 am)

  Birde kemeraltinda yesil kofteyi denemek lazim farkli bir sunumu var ve bakalim sunumu kadar kofteleride guzelmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir