Lahmacun Arası Adana-Kebapçı Abbas Usta

Hayat kısa, insanın güzel dostlukları olmalı.
Öyle dostları olmalı ki “tutup kolundan lahmacun arası adana kebap yemeye gideceğiz” diyerek sürüklemeli insanı.

Geçen gün aynen de böyle oldu. Sosyal medyada “gurmecanlar” olarak tanıdığınız Mehmet Abim ve “celalarpat” olarak  tanıdığınız Celalettin abim, bir öğlen ofisime gelip “hadi gidiyoruz” dediler.

Nereye gidiyoruz abiler sorusuna, Abbas Usta’ya gidiyoruz, lahmacun arasına adana çekeceğiz diye yanıt gelince, bir dakika bile düşünmedim.

Kebapçı Abbas Usta’nın yeri Çankaya’da 1310 numaralı sokakta. Çankaya ışıklarda ki Tefal mağazasının sokağının içinde sağ tarafta.

Ufacık ve samimi bir dükkan burası, o kadar samimi ki yanında tanımadığın bir insan varken ağzının kenarından kebabın yağları aka aka kebap yediğin bir yer.

Abbas Usta Urfalı olduğu için burada lahmacunlar %100 Urfa usulüne göre hazırlanıyor.

Kuzu döş kullanıyorlar, tabii ki kuyruk yağı ilaveli. Isot, salça, kapya biber ve soğan olmazsa olmazı.

Dükkan küçük olduğu için lahmacun harcı hazırlanıp dışırayı fırına gönderiliyor. Saat 11.30’a geldiğinde sımsıcak lahmacunlar vitrinde yerini alıyor.

Vitrinde duran lahmacunlar servis edilmeden önce ocakta biraz ısıtılıyor. Çoğu zaman ocağın üzerinde kebap olduğu için kebabın üzerinde ısıtılıyor. İşte o zaman lezzetine lezzet katıyor.

Bundan sonrası sizin tercihinize kalmış isterseniz lahmacunları tek başına yiyin, isterseniz lahmacunun içine adana çektirin.

Ben gittiğimde ısınma turu olarak bir tane lahmacun söylüyorum. Ondan sonra duramayıp bir tanede lahmacunun arasına Adana çektiriyorum.

Ben adana istemem farklılık arıyorum diyenlere tam Urfa usulü bol isotlu ciğer, böbrek, dalak ve yürekte var.

Lahmacun fiyatı 3 TL, Adana kebapta 7 TL 🙂

Benden söylemesi lahmacun arasına adana çektirmek çok fantastik oluyor.
İşte videosu

 

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir