Midilli Tatili 2. Gün

Midilli Tatili 1. gün yazısını burada okuyabilirsiniz .

Midilli’deki ikinci günümüz yoğun o nedenle sabah erkenden kalkıp otelde kahvaltımız ettikten sonra arabamızı teslim alıyoruz. Siz siz olun adaya gitmeden önce araç kiralama organizasyonunuzu halledin biz araç kiralamakta geç kaldığımız için kiralama ücretleri yüksekti.

Bugün ki programdaki ilk durağımız Petra(1) burada günümüzü plaj kenarında keyif yaparak geçirmeyi planlıyoruz ardından akşam üstü gezintisi için Molyvos’a(2) geçeceğiz Akşam yemeği için ise son durağımız  muhteşem bir ziyafet için Skala Skamnias.(3)

Midilli haritasından da bugün ki rotamızı görebilirsiniz.

Bugün ki Rotamız
Bugün ki Rotamız

Planımız Kalloni üzerinden Petra’ya varmaktı ancak benzinci bulacağız diye yolları karıştırınca kendimizi sahil hattını takip eden yolda bulduk. İyi ki karıştırmışız yolları önce denizin kenarından devam eden yol sonrasında yeşili bol küçük küçük köylerin arasından geçerek bizi Petra’ya götürdü.

2

 

Petra uzun bir plaj üzerinde yan yana dizilmiş tavernalar ve yeni model beach cluplar mevcut.

Petra Sahili
Petra Sahili

Daha önce yorumlarda da okuduğum gibi bir birine çok benzeyen tavernalardan Sunset Taverna’ya oturduk. Burada da şezlonglardan, şemsiyeden ve duşlardan kesinlikle para almıyorlar.

Sunset Tavern
Sunset Tavern

 

Petra plajı kumluk, denize ilk girerken çok taş var biraz zorlanıyor insan ama ilerledikten sonra denizin dibi kum. Bol bol yüzdüm. Gözlükle denizin dibine bakarken kocaman kocaman deniz kabuklarını görünce, çocukluk günlerimde çok yaptığım gibi deniz kabuğu toplama işine giriştim. Bata çıka Petra denizindeki deniz kabuğu sayısını azalttığım doğrudur.

5 6

Öğle saatine doğru tavernanın sahibi olduğunu düşündüğüm amca balıkçı teknesi ile sahile yanaştı, daha sonra masaya oturup bugün yakaladığı ahtapotların bacaklarını bir güzel kesti ve kuruması için güneşe astı, bugün getirdiklerini asarken dün astığı bacakları da topladı,

7

Tam ben bu sahneyi izlerken birde baktım ki öğle saati gelmiş hemen şezlongdan kalıp masamıza yerleştik, başlangıç olarak yunan adalarında her tavernanın taze taze kızarttıkları patateslerden söyledik, bizde böyle ev patatesi bulmak ne kadar zor. Adalarda her yerde var, bakar mısınız şu şahane görüntüye tabii böyle güzel patatesin yanına Mythos yakışırdı.

8

 

Patates kızartmamızı afiyetle yedikten sonra ustamızın seremoni ile kurumaları için güneşe dizdikleri ahtapotlardan sipariş ettik. Sadelikten doğan lezzet en lezzetlisi ne bir gram yağ ne bir gram sos güneşte kurutulmuş ahtapot direk ızgaraya atılıyor, insanı gerçekten mutlu edecek bir lezzet.

9

 

Hafif olarak geçiştirdiğimiz öğle yemeğinden sonra, plajda bölgenin anlam ve önemini vurgulamak adına kumdan ahtapot yapan Hollandalı aileye destek oldum. Belki mühendis olduğum içindir kumdan bir şeyler yapmak beni hep mutlu eder buda sonuç nasıl buldunuz.

10

Deniz ,güneş keyfi darken saati 4 yapmıştık bile toparlanıp bir sonraki durağımız olan Molyvos’a doğru yola çıktık. Birbirlerine çok yakınlar olan bu iki kasaba arasındaki yolda deniz kenarından ilerleyen keyifli bir yol.

Molyvos vardığımızda daha güneş tepemizde olduğu için arabamızı park ettikten sonra kendimizde kaleye çıkacak cesareti bulamadık. Ama tam tepedeki kalenin bir kaç güzel resmini çektim.

Molyvos Kalesi
Molyvos Kalesi

Denizi ve kumsalı Petra’nın ki kadar güzel değildi. Deniz keyfimiz için Petra’nın doğru adres olduğunu buraya görünce anladım. Resimde gözüken balıkçı limanında bir kaç tane güzel balıkçı varmış ancak biz tercihimizi Skala Skamnias’tan kullanacağımız için yemek işine burada hiç girmiyoruz. Molyvos’ta biraz daha dolandıktan sonra yolumuza devam ediyoruz.

12

13

Bu nokta adanın en kuzey noktası aynı zamanda Türkiye’ye en yakın nokta. Tam karşısı da Sivrice.

14

Virajlı, dolambaçlı yolları aşarak ulaşıyoruz Skala Skamnias’a. Skala Yunanca da iskele demek yani şuan gittiğimiz yer Skamnias kasabasının iskele kısmı. Hatta yolda gelirken önce Skamnias’i geçiyoruz daha sonra Skala’ya varıyoruz. Ufacık bir köy burası. Limanın girişinde bir kilise var 2-3 tane balıkçı o kadar başka bir şey yok. Ama burada yemeğimizi yiyeceğimiz “Mouria tou Myrivili”  için çok güzel şeyler okudum heyecan ile bekliyorum. Adanın en şirin kasabası kesinlikle burası!!

15

Kocaman bir dut ağacının altına kurulmuş bu taverna adını da buradan alıyormuş. Denizin kenarında balıkçı kayıklarının hemen dibindeki masamıza oturduk ve menüden lezzetleri seçmeye başladık. Resimde gözüken imbik tarihi bir ouzo imbiği.

16

 

İlk önce bu gece içeceğimiz ouzo’muz hakkında bilgi veriyim. Ben ne kadar ısrar etmiş olsam da  Barbaryanni Blue diye bizim ile ilgilenen garson sadece burada bulabileceğimiz %45 alkol oranlı Smypnio’yu içmemiz gerektiğini söyledi. Tabii bende söz dinledim. Smypnio markası bu kasabada doğmuş %42 oranlısı her markette var ancak %45’lik olanı sadece burada satılıyor. Smypnio bizim için farklı bir anlamı olduğunu da öğrendik. Smypnio Smyrna’lı kadın  demek, yani bizim memleketten İzmirli kadın. Anlatılanlara göre uzun zaman önce İzmir’den kalkıp bu kasabaya gelen İzmir’li kadın kendi ouzosunu üretmeye başlamış ve kısa sürede herkes tarafından beğenilmiş. Ouzoyu bende beğendim.

17

 

Ouzo’muzdan sonra mezelerimiz teker teker gelmeye başlıyor, Patlıcan salata’nın rengi biraz koyu ama tadı güzeldi.

18

Günlük taze ot haşlaması geldi. O gün hangi otlardan taze buluyorlarsa onları haşlıyorlarmış bu nedenle her gün farklı bir ot servis ediliyormuş bizim sansımıza ıspanak geldi. Çok hafif olan bu meze ouzo ile çok keyifli oluyor.

19

Sahanda peynir, Yunan adalarında ki her taverna çok başarılı yapıyor. Sahanda peynir dışı kıtırlaşıyor ama içi yumuşak kalmayı başarıyor.

20

Son mezemiz kabak çiçeği dolması. Harç hazırlanırken içine birazda asma yaprağı koymaları tadını güzelleştirmiş. Başarılı bir kabak çiçeği dolmasıydı.

21

Menüde iki çeşit karides vardı. Biri karides saganaki diğeri sarımsak soslu karides. Garsonumuz Vafirios Sarımsak Soslu olanı yemelisiniz dedi bizde öyle yaptık. Gerçekten adada yediğimiz en başarılı karides buydu. Hem taze hem kocaman karides inanılmaz bir sos ile pişirilmiş ama bizde yapılan güveçte öldürünceye kadar pişirilmemiş azcık ısırdığınız anda mutluluktan uçuyorsunuz, tabii birde bu lezzetli sosa ekmek banmadan olmuyor. Sarımsak soslu karides bir lezzet bombası.

22

23

Taze kalamar ile yapılan ızgara kalamar zaten müthiş bir lezzet birde onun içine özel bir harçla oldurup öyle ızgaraya atmak sonuç büyüleyici. Bizde  menüde görünce hemen sipariş ettik.

24

Bakar mısınız şu güzelliğe!!! Birde içine maydanoz, beyaz peynir ve ladotiri peyniri, ceviz ve karides parçaları ile yapılan bir harç olduğunu düşünün fevkaladenin fevkinde, burada kesinlikle kalamar dolma yenmeli.

25

Masanın assolisti ise bizim yıllardır Çeşme Can Baba’da yediğimiz kıskaçsız ıstakoz langust. Tam masamızın arkasında bulunan havuzdan orta boy bir langust seçiyoruz. Diğer bütün masalara kocaman bir makarnanın ortasında geliyor Langust ama fazla nişastaya hiç gerek yok bize makarnasız gelmesini rica ediyoruz.

26

Kaynar suda haşlandıktan sonra çok az bir ızgara seansı gören Langustumuz daha sonra hop diye masada görüntüsü bile 10 numara.

27

Bu beyaz etin tadı başka hiç bir yerde yok gerçekten çok lezzetli. Lezzet olarak Çeşme Can Baba’da yediğimizden hiç bir farkı yok tek fark langust kilo fiyatı adalarda yarı yarıya daha ucuz.

28

Mouria tou Myrivili çok güzel bir taverna masaya her geleni beğendik. Midillide kesinlikle bir defa bu dut ağacının altında yemek yemelisiniz.

Midilli’de tatilinizde bir gününüzü kesinlikle bu üç güzel kasabaya ayırmalısınız. Petra’da denize girmek, Molyvos’un taş sokaklarında dolanmak ve Skala Skamnias’ta lezzetli bir yemek yemek gibisi gerçekten yok.

Adresler

Μουριά του Μυριβήλη (Mouria tou Mirivili)

Adres: Σκάλια Συκαμιάς, 811 04, Λέσβου Lésvou
Telefon: +30 2253 055319
Foursquare Link

 

Midilli Tatilimizin 3. Gün yazısını buradan okuyabilirsiniz.

 

Yazar: admin

6 thoughts on “Midilli Tatili 2. Gün

  Mutlu Tonbekici

  (Ağustos 24, 2014 - 3:05 pm)

  Yine cok guzel bir yazi ve yine ayni yorumu yapacagim. Ben de deniz urunu ve makarnayı beraber sevmiyorum.
  Küçük bir duzeltme. Yunan alfabesinde p seklinde yazikan harf r seklinde okunuyor. Yani Smypnio diye yazdiginiz Smirnio diye okunuyor. Yunan alfabesindeki B harfi de V diye okunur. YAni Barbayani degil Varvayani.

   admin

   (Ağustos 24, 2014 - 3:24 pm)

   Mutlu Hanım,
   Güzel yorumunuz için teşekkürler,Düzeltmlerinizi dikkate alacağım.

  NEŞE GÜLNAR ERKMAN

  (Ağustos 26, 2014 - 8:15 pm)

  Sevgili gezi dostum,fotoğrafta gördüğümüz bakır gereçler ouzo üretimine,damıtma işleminde kullanılan “imbik”ler..herhalde bir yanlış anlama ile “ibrik” yazılmış.Üç yıl önce bir haftalık Midilli gezimiz beni de mest etmişti…www.kendingez.com da NEŞE adı ile yazıyorum,Tabii Midilli yi de yazdım bir kaç bölümde…Sevgiler..

   admin

   (Ağustos 27, 2014 - 5:19 am)

   Neşe Hanım,
   Uyarınız için teşekkür ederim. Yanlış yazılmış düzelteceğim,
   Yazılarınızı okuyacağım.
   Sevgiler.

  vural bozkurt

  (Eylül 20, 2014 - 12:01 pm)

  baba sen ne yaptın yaayemin ederim çok kıskanıyorum seni….:) ben bir şey merak ediyorum normal zaman da buraya gitsek toplamda kişi başı senin yediğini yesek içsek ve konaklasak yol parası ve diğer masraflar dahil kaç para bize maliyeti olur böyle bir tatilin??? 4 günlük maliyeti???

   admin

   (Eylül 21, 2014 - 8:39 am)

   Selam Vural,

   Jale Tur ile Ayvalıktan midilliye gidiş dönüş feribot bileti 25 euro,Geceliği kişi başı 10-20 euroya şehir merkezinde bir otelde konaklamanız mümkün, Araç kiralamak gerekiyor uzaklara gitmek için günlük 25-50 euro arası doluluğa göre değişiyor.
   Yemekler ise en pahallı kişi başı 15 euroyu geçmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir