Midilli Tatili 4.Gün

Tatilimizin 3. Gün yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Midilli’de son günümü şehir merkezinde geçireceğim. Hafif bir kahvaltıdan sonra atıyorum kendimi sokaklara. Hedefim Midilli’nin alışveriş caddesi olan Ermou’ya ulaşmak. Otelimden 20 dakikalık bir yürüyüş ile Ermou sokağının başına gelmiş oluyorum.

Midilli her ne kadar Yunanistan’ın en büyük ikinci adası olsa da adanın merkezi Rodos, Kos ve Sakız’a göre kesinlikle daha az gelişmiş durumda. O nedenle burada alışveriş ile ilgili pek bir beklentiniz olmamasını tavsiye ederek başlıyorum gezinmeye.

İlk dikkatimi geçen balıkçılar oluyor, Ermou sokağının başında ilk dükkanlar sanki balıkçılara ayrılmış gibi sıra sıra dizilmiş durumdalar. Tezgahlarda bulunan balıkların “abi ben denizden daha yeni çıktım tap tazeyim diye” bağırışları kulağıma geliyor sanki. Çeşit çeşit balıklar izlemek kesinlikle çok zevkli. Türkiye’de Temmuz-Ağustos aylarında balık tezgahlarında sadece Çipura ve Levrek bulabilirken hemen yanı başımızda çeşitlilik etkileyici doğrusu.

Ermou Balık Tezgahları
Ermou Balık Tezgahları
Ermou Balıkçı Tezgahları-2
Ermou Balıkçı Tezgahları-2

 

Tezgahların birinde bu kocaman orkinos balığı dikkatimi çekiyor. Düşünmeden edemiyorum acaba bu orkinos arkadaş Ayvalık-Asos bölgesinde bulunan çiftliklerden kaçtıktan sonra mı Midilli’li balıkçıların ağlarına takıldı. Şaka bir yana etin rengi ve yağ oranı çok güzel gözüküyor. Arayıp da kolay bulamayacağınız bu orkinos akşama Tuna Steak yapmak için bence çok iyi bir fırsat.

Kaçak Orkinos:)
Kaçak Orkinos:)

 

Tabii ki tezgahlarda ahtapot olmazsa olmaz. Boy boy taze ahtapotları da dizmiş balıkçı amcalar tezgahlara ve fiyatları çok uygun. Türkiye evde pişirmek için ahtapot bulmak çok zor kırk takla atmak gerekiyor. Burada her tezgahta ahtapot ile karşılaşıyorsunuz.

4

 

Ermou’da gezerken iki tane kilise çıkıyor karşıma. İlki Saint Athanasios katedrali. 16. Yüzyılda inşa edilen bu katedral uzun çan kulesi ile selamlıyor ziyarete gelenleri. Katedralin diğer bir merak uyandıran özelliği altında gizli bir mezar olduğunun anlatılması. 1795 yılında Osmanlı’lar tarafından asılarak öldürülen Aziz Theodore mezarı ve kutsal eşyaları bu katedralde bulunuyor.

Aziz Therapon kilisesi ise limana girdiğiniz andan itibaren göz alıcılığı ile en çok dikkatinizi çekecek yapı olduğu kesin. 1860 yılında inşa edilen kilise kubbesi ile dikkatleri üzerine topluyor.

5

 

Aziz Therapon kilisesinin biraz ilerisinde bulunan Midilli’nin en zengin Müslüman ailesi olan Kulaksızzadeler tarafından 1825 yılında yaptırılan Yeni Cami çok bakımsız durumda.

Kilise gezisinden sonra yolumuza devam ederken günün en şaşırtan karesi karşılaşıyorum mobil manav. Çat pat İngilizcede konuşabilen manav amca her sabah bahçemden topladıklarımı motorumla dolaşarak satıyorum diyor. Benim aklım resimde görebileceğiniz gibi kabak çiçeklerinde kaldı. Torbanın içerisinde de olsa daha yeni toplandıklarını belli ediyorlar.

Mobil Manav
Mobil Manav

7

 

Dükkanın önünde ufak bir sıra olduğunu görünce dalıyorum içeriye burasıda yunan usulü unlu mamuller dükkanı. Sıra beklerken vitrinde bizim gevreğimizi (simit) görünce iyice merakım artıyor. Bu görüntüye baktığınızda belli oluyor etkileşimin ne kadar fazla olduğunu. Görüntüler ve tatlar çok benzer. Sattıkları simit ise İzmir gevreği ile İstanbul simidi arasında kalmış.

Yunan Simidi:P
Yunan Simidi:P

9

 

Ermou sokağını tamamlayıp eski liman bölgesine geldiğimde saatlimi kontrol ediyor ve öğle vaktinin geldiğini görüyorum. Bizimkilerde aynı fikirde. Bu kadar gezdikten sonra güzel bir ziyafeti hakkettiğimizi düşünerek ilk gece memnun kaldığımız eski limanda bulunan Rembetis’e gidiyoruz. Ama oda ne Rembetis açık ama garson arkadaş saat dörtten evvel servise başlamadıklarını belirtiyor. Yunanlıların bu kadar tembel olmaları insanı rahatsız ediyor arkadaş. Bizde olsa müşteriyi gören garson abi sen söyle olur ben senin rakını getiriyim sen keyif yaparken ben mutfağı hızlandırırım der.

Bizde hemen yan tarafta servis yaptığını öğrendiğimiz Refenes adlı taveraya oturuyoruz. Manzara aynı manzara bakalım lezzetleri nasıl. Siparişleri verip beklemeye başlıyoruz. Atom karıncaya benzeyen tek bir garson 3 ayrı masaya servis yapıyor. O nedenle servisin yavaş olacağını tahmin ediyoruz ama buna da şükür yan taraf bizi kovaladı resmen servis başlamadı diye.

Tabii ki Varvayani Mavi olarak geliyor ouzomuz. Midilli sevdirdi bana ouzoyu. Gündüz vakti tatilin bitiyor olmasının verdiği mutsuzluğu unutturuyor bu güzel manzara ve bir kadeh ouzo.

10

 

Acili peynir. Bu mezeyi geç keşfettik valla ne yalan söyleyeyim. Ama çok beğendim. Tam damak tadıma göre. Krem peynir kıvamında ve insanı rahatsız etmeyen çok dozunda aci olan bu meze geçer not alıyor benden.

Acili Peynir
Acili Peynir

 

Patlıcan salata olarak gelen bu meze, görüntü olarak bizim yaptıklarımızdan biraz daha farklı patlıcan tamamen ezmişler hiç bütün bütün bırakılmamış lezzet olarak bizim patlıcan salatamız ile çok yakın.

Patlıcan Salatası
Patlıcan Salatası

 

Ve tabii ki bir Taverna Ouzo’ya gelip de cacık yemeden olmaz. Ouzo’nun yanında çok keyifli gidiyor.

Caciki
Caciki

 

Garides Saganaki (Sahanda karides) ise gerçekten çok lezzetli, Domates, biber, feta peyniri ve karides’in oluşturduğu inanılmaz bir lezzet. Bu görüntü bile insanı mest ediyor. Ama asıl olay lezzet önce karidesin başına ve kuyruklarını temizleyip sosa bandırıp bir ısırık alıyorsunuz sonrasında o muhteşem sosa ekmeğini bandırıyorsunuz. Lezzet sarhoşu olup başınız dönmeye başlıyor adeta. Tabiri caizse tabağı silip süpürdüm.

Garides Saganaki
Garides Saganaki

 

Finali kalamar mı ahtapot mı yapalım diye düşünürken bizim atom karınca garson duymuş olacak ki konuşmaları geliyor masanın başına hemen kalamari kalamari diye ısrar ediyor. Bizde huyumuz ya kırmıyoruz atom karınca garsonumuzu.

15

 

Masaya gelen tabağı görünce teşekkür etmemek mümkün değil. Usta gerçekten bir başyapıt gibi pişirmiş bizim kalamarımızı. Hiç bir ilave yok belki biraz zeytinyağı o kadar ve daha önemlisi kesilmemiş bölünmemiş tap taze bir kalamar. Bir ısırık aldığınızda ağızda yarattığı etki anlatılmaz. Löplöpçüler Semih Abiden öğrendiğim gibi sakın bacaksız kalamar yemeyin diyor ve bu bacakları sizin için yiyom.

Yemek bittikten sonra diyorum ki ne iyi oldu da Rembetis bizi kovaladı. Refenes’i gerçekten çok beğendim. Ben bir dahaki Midilli ziyaretimde eski limanda yapacağım ziyafet için tercihim Rembetis değil Refenes olacaktır. Size de tavsiye ederim. Resimde gördüğünüz garson bizim atom karınca.

Refenes, Ben ve Atom Karınca
Refenes, Ben ve Atom Karınca

 

Yemekten sonra şehir merkezinin ara sokaklarında kesifimize devam etmek istiyoruz ama siesta vaktide geldiği için iyice sakinleşiyor sokaklar. Bizde pek bir şey bulamayınca otele doğru yürümeye başlıyoruz. Midilli tatiliniz 1 günden fazla olacaksa kesinlikle programınızı araba kiralayıp adanın uzak kısımlarına gidecek şekilde yapmalısınız.

Adadaki son akşam yemeğimiz için gideceğimiz lezzet durağı ise bu civarların en eski tavernası olan Cafeneon O Ermis.

Cafeneon O Ermis
Cafeneon O Ermis

1800’lü yıllardan beri hizmet veren Cafeneon O Ermis çok keyifli bir taverna. İçeride eski zamandan kalma resimler ve eşyalar var insan içeri girdiğinde 19.yyda hissediyor. Özellikle eski fiyat listesi içeride hala asılı duruyor.

18

19

Bu resim ise birbirine çok yakın olan Turk ve Rum erkeklerinin dünyaya bakış açısını ve düşünce yapısını çok güzel açıklamıyor mu sizce de? Bana ouzomu verin yeter diyen adama damardan bağlanan ouzo şişesi . Bence süper bir resim.

20

 

Cafeneon O Ermis en büyük özelliği Ouzo çeşitliliği başka bir çok tavernada bulamayacağınız ouzolar burada var. Resimde de görebileceğiniz gibi çeşit çeşit ouzolar dizilmiş yan yana.

Ouzo Bar
Ouzo Bar

 

Bizde bu çeşitlikten yararlanarak pek çok yerde bulunmayan Varvayani fabrikasından çıkma Aphrodite seçiyoruz. Yüzde %48 alkol oranı ile bir nevi Yunanistan’ın Altınbaş rakısı diyebiliriz. İçimi sert ve etkiliyor. Tam bizlik.

Aphrodite
Aphrodite

 

Acili peynir tüm adadakilerin en başarılısı olduğu kesin. Kıvamı tam yerinde kesinlikle ağır bir meze değil ve çok lezzetli.

23

 

Patlıcan salata ise resimde görebileceğiz üzere diğer tavernalardan daha farklı rengi daha açık ve çok daha güzeldi. Cafeneon O Ermis yılların tecrübesini mezeler üzerinde gayet güzel hissettiriyor.

24

Domates ile pek aramız olmağı için salata olarak Börülce salatası söylemiştik. Masaya birazcık geç geldi ama gelir gelmez daha sormadan anladık sebebini geç gelmesinin. Masaya servis edildiğinde daha ılık olan Börülceler taze taze haşlanmış. Çok daha lezzetli.

25

 

Kabak çiçeği olması ise enfes. Egemizin bize çok güzel bir armağanı her iki kıyıda da çok başarılı bir şekilde yapıyor.

26

 

Izgarada pişirilen latodori peyniri ise masadaki ouzo içenleri pek memnun etti. Ne güzel pişirmişler içi macun kıvamında dışı çıtır.

27

 

Cafeneon O Ermis birbirinden lezzetli mezeler ile karnımızı çok doyurunca, sıcak yemeklere hiç yerimiz kalmadı. Sadece tadımlık olarak enteresan olabileceğini düşündüğümüz ahtapot köftesi sipariş ettik. Ahtapotun köftesini bile yapmışlar demeden edemiyor insan değişik bir lezzet.

28

 

Menüde tatlı olarak irmik helvası görmüştüm. Çok merak uyandırdığı için tadına bakmak şart oldu. Ne kadar tok olsak da sipariş ediyoruz. Kıvamı sert oyle kolay dağılmayacak şekilde bir kıvamı var. İrmik pişerken kuru üzüm ve limon kabuğu rendesi ilave etmişler. Limon kabuğu çok yakışmış. Pek emin olamasam da irmik zeytinyağı ile kavrulmuş olabilir. Çok lezzetli ve çok hafif olmuş.

29

 

Taverna ilk açıldığı yıllarda mezeleri yedikten ve kafaları çektikten sonra tam dışarı çıkarken, bu kapının altında sallamadan durup duramayacağın test edilirmiş buna göre karar verirmiş sarhoş olup olmadığına. Sanırım testi geçiyorum.

30

 

Cafeneon O Ermis ortam olarak çok keyifli mezeleri insanı mutlu ediyor. Midilli’de öğlen ve ya akşam bir defa buraya gelmelisiniz.

Midilli gezimizi de böylece tamamlıyoruz. Yarın sabah bineceğimiz feribot ile dönüş. Yunanistan’ın en güzel zeytinyağları ve en güzel ouzoları bu adada bulunuyor kesinlikle gelinmesi gereken bir ada. Yazın gelecekseniz 4-5 günlük bir tatil ile hem kasabalarda denizin tadını çıkartabilir hemde enfes yemekler yiyebilirsiniz. Kışın ise 1 gecelik bir kaçamak bence yeterli ve hatta yapmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

 

Adresler

Refenes
Ναυμαχίας Έλλης 7, 811 00, Midilli Lésvou, Yunanistan
+30 2251 055701
Foursquare bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Cafeneon O Ermis
Κορνάρου 2 (Ερμού), 811 00, Midilli Lésvou, Yunanistan
+30 2251 026232
Foursquare bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Yazar: admin

1 thought on “Midilli Tatili 4.Gün

    Mide Mühendisi

    (Eylül 23, 2014 - 11:07 am)

    Güzel bir gezi olduğu her halinden belli. Mezeler ise benim gibi mezesever bir Mide Mühendisi için ise gayet ilgi çekici… 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir